Instalacja WordPressa na własnym serwerze

  • Poziom trudności:

Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:

Skoro już posiadasz własny serwer oraz domenę przyszedł czas na instalację WordPressa. W porównaniu z innymi systemami do zarządzania treścią (CMS) WordPress posiada bardzo prostą instalację. W kilka minut możesz uruchomić własną stronę internetową i nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy aby to zrobić. Co więcej, instalacja jest w języku polskim, co znacznie ułatwia proces osobom, które nie znają angielskiego.

Uruchomienie WordPressa na własnym serwerze składa się z kilku kroków:

  1. Stworzenie nowej bazy danych
  2. Pobranie aktualnej wersji WP i przeniesienie plików na serwer
  3. Instalacja WordPressa

Krok 1 – baza danych

Zanim jednak rozpoczniesz proces instalacji powinieneś założyć bazę MySQL. U każdego dostawcy hostingu dodawanie bazy danych może wyglądać inaczej, jednak w większości przypadków wystarczy poszukać przycisku „Dodaj bazę danych” lub”Bazy MySQL”. Poniżej przykładowe dodawanie nowej bazy w panelu admina linuxpl.com:

zakladanie-bazy-mysql

Po zapisaniu nazwy bazy MySQL, użytkownika oraz hasła możesz przystąpić do bezpośredniej instalacji WordPressa.

Krok 2 – pobranie paczki instalacyjnej i umieszczenie plików na serwerze

Teraz należy pobrać instalację WordPressa z oficjalnej strony. Pamiętaj, że polska wersja znajduje się pod adresem pl.wordpress.org. Jeśli zabraknie tego pl. na początku, wtedy pobierzesz wersję anglojęzyczną i będziesz musiał dodatkowo dokonać spolszczenia WP, dlatego lepiej zainstalować właściwą instalację od samego początku prawidłowo. Po pobraniu paczki rozpakuj ją przy pomocy jednego z popularnych programów do archiwizacji plików.

W dalszej kolejności uruchom FileZillę (lub inny program służący za klienta FTP). Zobaczysz dwa okna. Po lewej otwórz na dysku miejsce gdzie znajduje się Twój rozpakowany katalog instalacyjny. Wejdź do katalogu tak aby zobaczyć strukturę plików WordPressa czyli katalogi: wp-admin, wp-content, wp-includes oraz kilkanaście plików bez katalogu. Po prawej zobaczysz puste okno które będzie służyć za miejsce łączenia się z serwerem. Skonfiguruj poprawnie Menadżer Stron według wskazówek dostępnych w poprzednim kursie (krok 5).

Po połączeniu przejdź do właściwego katalogu, gdzie powinieneś umieścić swoją witrynę. W przypadku serwera na linuxpl.com będzie to katalog /domains/loginuslugi.ayz.pl/public_html/ albo po opłaceniu i zaksięgowaniu płatności za domenę katalog /domains/twojadomenainternetowa.pl/public_html/. Zachęcam abyś poczekał z wgraniem na zaksięgowanie przelewu, bo dzięki temu masz 100% pewność, że nie będziesz musiał dodatkowo konfigurować instalacji tak aby działała pod Twoim adresem.

Teraz jeśli masz już wszystko gotowe wystarczy, że przeciągniesz katalogi z lewej na prawą stronę. Możesz skorzystać z lewej ze skrótu klawiszowego Ctrl+A tak aby zaznaczyć wszystkie obiekty znajdujące się w katalogu. Przenoszenie plików może potrwać kilka minut. Czasami zdarza się, że należy nadpisać plik, ale w tej sytuacji zawsze wybieraj „zamień” i zatwierdzaj operację.

Proces przenosin możesz uznać za zakończony, kiedy liczba plików w kolejce (na dole) dojdzie do zera, a w zakładce nieudanych transferów nie będą czekały żadne pliki na ponowne przeniesienie do kolejki.

wgranie-wordpressa

Krok 3 – instalacja WordPressa

Pamiętasz jak zakładałeś bazę danych MySQL w pierwszym kroku? Dane które zapisałeś będą Ci teraz potrzebne. Przygotuj je przed rozpoczęciem instalacji.

Następnie wejdź na stronę na której znajdują się pliki instalacyjne.

Jeśli umieszczałeś je w katalogu: /domains/loginuslugi.ayz.pl/public_html/ to pliki będą się znajdować w loginuslugi.ayz.pl.

Jeśli jednak pliki WordPressa znajdują się już pod /domains/twojadomenainternetowa.pl/public_html/ to jak się łatwo domyślić powinieneś wejść pod adres twojadomenainternetowa.pl

Twoim oczom ukaże się ekran instalacyjny. Sama instalacja jest banalnie prosta, wystarczy podać nazwę bazy danych, nazwę użytkownika i hasło, a następnie w kolejnym ekranie umieścić tytuł witryny, unikalną nazwę użytkownika oraz hasło (unikaj wpisywania nazwy użytkownika admin gdyż bardzo często roboty usiłujące zdobyć dostęp do witryn na WP wykorzystują ten login usiłując zgadywać Twoje hasło). Ostatnie dwa pola to Twój email (podaj prawdziwy adres, przy jego pomocy będziesz mógł potem zresetować hasło w razie gdybyś go zapomniał) oraz pole widoczności dla wyszukiwarek (możesz wyłączyć widoczność ale nie zapomnij jej potem włączyć w panelu). Po wprowadzeniu wszystkich danych kliknij na przycisk „Zainstaluj WordPressa” i gotowe. Teraz możesz się zalogować wpisując nazwę użytkownika i hasło z ekranu poniżej. Po zalogowaniu się wystarczy kliknąć na ikonę domu w górnej belce, aby przejść do strony głównej.

wgranie-wordpressa

UDOSTĘPNIJ

Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej: