Jak obserwować zdarzenia na Twojej stronie dzięki Google Analytics?

  • Poziom trudności:

Zazwyczaj instalacja Google Analytics kojarzy się nam z podpięciem kodu śledzenia, który załatwia sprawę. Faktycznie to podstawowe działanie pozwalające na uzyskanie informacji o ilości sesji, odsłon, zachowania na witrynie czy czasu spędzanego na podstronach. Wystarczy jednak dokonać pewnych modyfikacji w linkach lub dodać pewien fragment kodu na stałe do wszystkich Twoich podstron, aby Google Analytics przekazało Ci jeszcze więcej danych.

Na początku sprawdź czy korzystasz z nowego kodu śledzenia Google Analytics (zwanego Analytics.js lub UA) czy ze starego ga.js. Aby dokonać sprawdzenia przejdź do miejsca gdzie został on umieszczony (możliwe że w header.php a jeśli tam go nie ma to możesz przeszukać źródło strony korzystając z kombinacji na Windowsie: Ctrl + U).

Jeśli kod będzie rozpoczynał się od:

<pre class="lang:js highlight:0 decode:true">  var _gaq = _gaq || [];

znaczy to, że to na Twojej stronie widnieje stary kod. Jeśli jednak pierwsza linijka kodu GA wygląda następująco:

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

wtedy możesz mieć pewność, że Twoja strona korzysta z nowego kodu śledzenia. A skoro tak, to możesz umieścić kod śledzenia reagujący automatycznie z wszystkimi linkami wychodzącymi jak i ręczny kod do śledzenia plików do pobrania na Twojej stronie, bannerów reklamowych albo innych elementów. Na początku automatyka.

== CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ ==

Dostęp do Treści Premium!

Zapłać 20 PLN i skorzystaj z tego oraz innych artykułów Premium przez cały rok . To mniej niż 30 gr. za artykuł!

Odblokuj
Sprawdź
Zapoznałem się z regulaminem.

UDOSTĘPNIJ