Pierwszy raz?

Bardzo się cieszę, że postanowiłeś poznać lepiej WordPressa wraz z witryną 500sekund. Celem jaki mi przyświeca podczas przygotowywania materiałów jest maksymalne ułatwienie obsługi WordPressa, zrozumienie mechanizmów jego działania i pomoc w rozwoju Twojej strony internetowej. Jeśli masz 8 i pół minuty to zapraszam Cię do skorzystania z dowolnego materiału jaki dla Ciebie przygotowałem.

Czym 500 sekund różni się od wielu innych stron o WordPressie?

Wiele blogów, zarówno zagranicznych jak i polskojęzycznych porusza temat WordPressa. Często się zdarza jednak, że artykuły tam zawarte ślizgają się po powierzchni poruszanego tematu. Teksty pisane w sposób ogólny są potrzebne i dzięki nim społeczność zgromadzona wokół WordPressa staje się coraz bardziej świadoma, ale wszyscy cierpimy na ich nadmiar. Brakuje zaś treści specjalistycznych, pogłębionych, a także podstawowych, które są opisane z zegarmistrzowską precyzją. Odnoszę też wrażenie, że w temacie kursów WordPressa można zastosować wiele mechanizmów, które jeszcze bardziej ułatwią Ci korzystanie w praktyce z wiedzy tu podanej.

Przykład takiego rozwiązania znajdziesz poniżej.

Śmiało, wprowadź adres swojej strony. Nie zmieni to niczego w ustawieniach Twojej strony:

Wpisany adres zostanie zapamiętany wyłącznie w pamięci Twojej przeglądarki i tylko Ty będziesz miał do niego dostęp. Jeśli już masz to za sobą i zaczniesz korzystać z materiałów, które dla Ciebie przygotowałem, szybko zorientujesz się, że wiele tekstów zawiera linki, które bezpośrednio przenoszą do … Twojej strony, a konkretnie tych fragmentów zaplecza Twojej witryny (oczywiście dostępnej tylko dla Ciebie po zalogowaniu się), które odpowiadają za edycję poszczególnych treści.

Gotowy, żeby to sprawdzić? Upewnij się, że wpisałeś powyżej adres swojej strony, a następnie sprawdź gdzie możesz zmienić:

  • kolejność wyświetlania podstron w menu
  • ustawienia bezpośrednich odnośników, tak aby nie mieć w adresie /index.php/
  • układ elementów w bocznym pasku

Kolejnym wygodnym elementem jaki konsekwentnie wprowadzam są nagrania pokazujące jak krok po kroku wykonać konkretną czynność w ramach WordPressa. Specjalnie z myślą o osobach, dla których WP jest czymś całkowicie nowym, przygotowuję krótkie materiały, pokazujące co robić krok po kroku.

Oto przykład dotyczący edycji treści:

Powyższy materiał dotyczy podstawowych funkcji zapewne dobrze przez Ciebie znanych, jednak na 500 sekund znajduje się wiele różnych materiałów, także dla osób średnio zaawansowanych.

Wiele osób zadaje mi pytanie czy nie lepszy byłby YouTube? Może pod niektórymi względami byłby lepszy, ale wolę stosować „styl mieszany” w postaci krótkich nagrań i tekstu, bo jest to metoda znacznie szybsza aniżeli przewijanie wideo na YouTubie. Poza tym w ten sposób mogę dzielić się z Tobą skrawkami kodu, po wytłumaczeniu zagadnienia zatrzymać się na ewentualnych pułapkach, które mogą na Ciebie czekać. Na YouTubie materiały miałyby po kilkadziesiąt minut, a ja miałbym poczucie że zajmuję Ci zbyt dużo czasu na naukę czegoś, co można zrozumieć i przetrawić w czasie krótszym niż 8,5 minuty (500 sekund).

Czy to wszystko czego mogę się spodziewać?

Prócz nagrań i ułatwień w formie linków znajdziesz wśród materiałów specjalnie przygotowane grafiki, które w obrazowy sposób mają wyjaśniać zawiłości WordPressa. Poniżej przykład zaprezentowania uprawnień jakie mają użytkownicy:

Czy używając 500 sekund będę mieć kontakt z kodem strony?

Czasami kontakt z kodem HTML, CSS, PHP czy użycie biblioteki jQuery jest najlepszym rozwiązaniem w konkretnych sytuacjach. Rozumiem, że niektórzy mogą unikać jak ognia używania dowolnych języków programowania, zapewniam Was jednak że kilka linijek kodu dodanych w konkretnym miejscu poprzez edytor witryny będą ją mniej obciążać aniżeli kolejna wtyczka, którą dodatkowo będzie trzeba regularnie aktualizować.

Każdy kod, bez względu na to w jakim języku jest zapisany, umieszczam w taki sposób aby jego składnia była kolorowana, a sam fragment kodu był łatwy do skopiowania. Aby skopiować fragment kodu wystarczy kliknąć na niego dwukrotnie i wcisnąć Ctrl + C lub Command + C na Macu. Chcesz przetestować? Nie ma problemu. Zwróć tylko uwagę na to, żeby kliknąć podwójnie wtedy, gdy kursor nie zmieni się w „łapkę”. Spróbuj:

<div class="500-sekund" style="width: 470px; margin: 0 auto;"><a href="https://500sekund.pl" target="_blank"><img src="https://500sekund.pl/naucz-sie-wordpressa.jpg" alt="500 sekund z WordPressem" /></a></div>
Jeśli podobają Ci się materiały, które przygotowuję i już masz skopiowany kod z moim bannerem to możesz teraz … z niego skorzystać, stworzyć nowy wpis o tym, że znalazłeś w sieci ciekawe miejsce i wkleić banner 500 sekund pod koniec (obowiązkowo korzystając z edytora tekstowego, bo tam wrzucamy każdy kod HTML). Za wszystkie polecenia serdecznie dziękuję!

Jak uzyskać dostęp do materiałów udostępnionych w ramach witryny 500 sekund?

Część materiałów jest bezpłatna, pozostałe są umieszczone za bramką płatności. Najlepszą metodą skorzystania z treści zawartych w serwisie jest przejście do zakładki Inspiracje i Wszystkie kursy, znalezienie materiału, który Ciebie interesuje i opłacenie dostępu. Płacąc za jeden dowolny materiał premium otrzymujesz dostęp do wszystkich treści udostępnionych w serwisie.

Dodatkowo przygotowałem prawdziwą petardę – kurs WordPress dla Ciebie zawierający szczegółowy poradnik obsługi WP dla początkujących. Zachęcam Cię do zapoznania się z tymi treściami (pierwsza lekcja jest darmowa):

Jeśli znalazłeś literówkę, daj mi znać, zaznaczając ten tekst i naciskającCtrl+Enter.

UDOSTĘPNIJ