Zakup domeny i serwera w linuxpl.com

  • Poziom trudności:

Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:

Każda strona internetowa posiada domenę i serwer. Aby zobrazować czym różni się jedno od drugiego wyobraź sobie, że masz mieszkanie w centrum Warszawy. 150m2, przestronne, dobrze zaprojektowane. Przestrzeń Twojego luksusowego mieszkania to właśnie (przyjmując pewną analogię) serwer. Mieszkanie mieści się na ul. Marszałkowskiej. Dokładny adres pozwala do niego trafić. Ten adres to właśnie domena.

Domena bez serwera jest jak dokładny adres do nie Twojego mieszkania. Co z tego, że będziesz miał adres skoro mieszka tam obca Ci osoba. Domena służy do namierzenia strony jednak sama w sobie nie jest w stanie przechowywać witryny. To tylko ścieżka, który pozwala na witrynę trafić.

Serwer bez domeny stawia Cię w trochę lepszej sytuacji, bo masz mieszkanie (właściwie to je wynajmujesz ale to szczegół) do którego możesz kogoś zaprosić, ale na drzwiach brakuje numeru, a na bloku tabliczki z adresem ulicy. A nawet jeśli ktoś wie jak do Ciebie trafić (niekiedy dostawca hostingu przydziela tymczasowy adres pozwalający na obsługę Twojego serwera bez domeny) to można to porównać do wchodzenia do Twojego mieszkania przez zaplecze sklepu rybnego. Trochę mało eleganckie, prawda?

Gdzie zamówić hosting i domenę?

Jeśli masz czas i chęci możesz domenę kupić tam gdzie taniej, a serwer tam gdzie Ci wygodniej i gdzie oferują najwięcej w rozsądnej cenie. Miejsce zakupu domeny nie wpływa na dostępność Twojej strony tak więc im korzystniejszą ofertę znajdziesz tym lepiej. Pamiętaj aby zwrócić uwagę nie tylko na to ile zapłacisz za pierwszy rok, ale także na to ile będzie Cię kosztować przedłużenie domeny na kolejny.

Serwer to zupełnie inna sprawa. Tu nie zawsze warto oszczędzać. Od hostingu zależy czy Twoja witryna będzie dostępna przez cały czas, jak często będzie wykonywany jej backup i jak szybko skończy Ci się miejsce na serwerze oraz transfer. Od serwera również zależy ile witryn można uruchomić na nim jednorazowo i jak szybko będzie się każda z tych witryn uruchamiać.

Jeśli masz 2 tygodnie na przetestowanie kilku serwerów to zawsze dobrze przed ostatecznym wyborem założyć kilka kont testowych, a następnie podpiąć je pod narzędzie do monitorowania dostępności serwera uptimerobot.com i sprawdzić który z nich będzie miał najmniej przerw podczas udostępniania Twojej witryny.

Postawiłem w tym przewodniku na linuxpl.com. Czemu? Ze względu na atrakcyjną cenę i dobre warunki startowe. Mam do tej firmy sentyment, bo moje pierwsze strony miały tam wykupiony hosting. Co prawda po latach doszedłem do wniosku, że potrzebuję zmiany ale gdybym miał zaczynać od początku jeszcze raz to pewnie skorzystałbym ponownie z ich usług. Sugestia ode mnie na koniec tego przydługiego wywodu – pilnujcie czy nie przekraczacie dostępnego transferu.

Jak kupić serwer i domenę w linuxpl.com krok po kroku?

Krok 1 – wybór domeny i serwera

Poniżej znajdziesz krótki przewodnik jak rozpocząć zamawianie domeny oraz serwera w serwisie linuxpl.com

domena-i-hosting

Zwróć uwagę na to, że na samym początku rozpocząłem poszukiwania domeny, następnie zapoznałem się z cenami brutto za zakup oraz jej przedłużenie, a na końcu dołączyłem usługę hostingu do domeny, tak aby podczas jednych zakupów mieć wszystko co jest potrzebne do uruchomienia własnej witryny na WordPressie.

Wybierając hosting weź pod uwagę swoje potrzeby. 2 GB powinno starczyć na początek blogowej działalności lub na prostą stronę firmową, jednak kiedy przenosisz witrynę z dziesiątkami zdjęć albo planujesz na swojej witrynie założyć kilkanaście aktywnych kont mailowych, wtedy warto zastanowić się nad innym abonamentem albo poszukać hostingu, który w 100% będzie spełniał Twoje oczekiwania. Wymagającym polecam szybki WordPress Hosting SSD w Home.pl.

Krok 2 – wprowadzenie danych osobowych/firmy

Drugi krok zajmuje trochę więcej czasu, bo wymaga od Ciebie wprowadzenia wszystkich danych pozwalających na zarejestrowanie usług. Nie regulujcie monitorów, na potrzeby powyższego nagrania zapikselowałem wpisywane dane i przyspieszyłem nagranie tak aby pokazać was nie zanudzić.

dane-osobowe

W przypadku pól formularza zarówno osoby fizycznej jak i firmy jedynym polem nieobowiązkowym jest pole „polecający”. Wszystkie inne powinieneś skrupulatnie wypełnić. Pamiętaj aby zapisać w bezpiecznym miejscu podany w formularzu login oraz hasło.

Po kliknięciu przycisku zamów powinna pojawić się informacja o zamówieniu usługi. W ciągu maksymalnie kilkunastu minut pojawią się na skrzynce wpisanej w polu „e-mail” wiadomości przesłane przez automat. Do nich wrócimy za chwilę.

Krok 3 – logowanie do panelu klienta (opcjonalny)

Pamiętasz o loginie i haśle podawanym w formularzu w kroku 2-gim? To przy ich pomocy możesz się zalogować do panelu klienta.

dane-klienta

W panelu klienta linuxpl.com znajdziesz podstawowe informacje o wpisanych w formularzu danych, informacje o zamówionych domenach, serwerach oraz fakturach do opłacenia. Można więc uznać, że panel klienta jest skierowany tylko i wyłącznie do klienta, który nie potrzebuje dostępu do opcji administracyjnych. Jako, że będziesz w dalszych częściach kursu samodzielnie uruchamiał stronę w WordPressie dlatego będziesz korzystał głównie z panelu admina, jednak warto wiedzieć, gdzie znajdują się podstawowe informacje o zakupionych przez Ciebie usługach.

Krok 4 – sprawdzamy maile

Przejdź do skrzynki mailowej, którą podałeś podczas rejestracji domeny i serwera. Powinieneś otrzymać ok. 5 maili.

maile-od-linuxpl-com

Oczywiście zachęcam do obejrzenia wszystkich otrzymanych wiadomości ale najważniejsze w tym momencie to maile o temacie:

  1. Twoje konto dla domeny sekund.ayz.pl jest gotowe do użycia
  2. Faktura proforma

Pierwszym mailem warto się zainteresować ze względu na to, że znajdziesz tam dane odnośnie konta. W moim przypadku było to:

login: sekund
haslo: WYGENEROWANE HASŁO (inne aniżeli podane przy rejestracji w formularzu)
Domena: sekund.ayz.pl

Dane, które tam znajdziesz możesz wykorzystać do logowania się do panelu admina (będą Ci potrzebne do zakładania bazy danych MySQL) na stronie linuxpl.com, a także możesz przy ich pomocy uzyskać dostęp do plików na serwerze.

Krok 5 – logujemy się przez klienta FTP

Poniższa prezentacja dotyczy logowania się na serwer przy pomocy FileZilli. Aby skorzystać z tego samego programu, wcześniej pobierz go na dysk.

dostep-do-serwera

Możesz zapytać czemu nazwa serwera to sekund.ayz.pl a nie wordpressowo.pl skoro taką domenę rejestrowałem. Otóż rejestrowana domena staje się Twoją własnością dopiero po jej opłaceniu. Ponieważ faktura nie została jeszcze opłacona, dlatego posługuję się domeną przydzieloną automatycznie przez firmę linuxpl.com. Po opłaceniu i zaksięgowaniu wpłaty jako nazwę serwera mogę wpisać nazwę zakupionej domeny.

Drugi mail będzie zawierał fakturę proforma oraz link do szybkich Płatności Online. Tak jak wcześniej wspomniałem to od zaksięgowania płatności zależy kiedy staniesz się pełnoprawnym właścicielem domeny. Z serwera możesz korzystać praktycznie od razu, a na płatność za serwer masz 14 dni.

Przejdź do kolejnej części kursu poświęconej instalacji WordPressa na własnym serwerze »

UDOSTĘPNIJ

Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej: