Oszczędzanie w wielkim mieście

Wprowadzenie

Ceny w końcówce roku poszybowały w górę i każdy, kto mieszka w Polsce zauważył, że finalnie pod koniec miesiąca zostaje mu mniej w portfelu. Wszystko wygląda na to, że inflacja zostanie z nami na nieco dłużej, a w związku z tym nie zobaczymy za szybko obniżek cen (te będą rosły, ale wolniej). Analitycy mówią o tym, że inflacja wróci do poziomu 3-4% mniej więcej dopiero za dwa lata. W tym czasie ceny na półkach będą rosły, a z naszej wypłaty na koniec miesiąca będzie zostawać – niestety – coraz mniej.

Aby radzić sobie w sytuacji, w której coraz ciężej odłożyć cokolwiek z wypłaty, a wręcz trzeba sięgać po oszczędności – przygotowałem dla Was garść porad dotyczących oszczędzania, zakupów, optymalizacji wydatków oraz zmiany przyzwyczajeń. Wszystkie te porady można wdrożyć stosunkowo łatwo, ale … nie wszystkie musisz wprowadzać od razu. Część z nich może być zupełnie nie dla Ciebie – lepiej odpuść sobie je zamiast robić coś wbrew sobie.

Zasady przeze mnie wprowadzone na ten dzień dały mi w ciągu 3 miesięcy ponad 1000 zł. oszczędności, a mądrzejsze podchodzenie do własnych wydatków oraz zarobku pomogły pozbyć się długu na dwóch kartach kredytowych i stworzyły przestrzeń dla oszczędności, które pozwolą mi spokojniej myśleć o wakacjach czy większych wydatkach w ciągu roku. Dawniej ogarniała mnie frustracja spowodowana tym, że jest wiele miejsc na świecie, które chciałbym zobaczyć z żoną i dziećmi, ale wszystko rozbija się o oszczędności. Doszedłem do wniosku, że narzekając niczego nie zmienię. Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce.

W zmianie przyzwyczajeń pomogło także poczucie, że jest kilka rzeczy, które zawsze chciałem kupić ale zawsze było mi szkoda na to pieniędzy. Doszedłem do wniosku że przecież nie po to wprowadzam plan naprawczy do swoich wydatków osobistych, aby nic z tego nie mieć. Perspektywa nagrody dodatkowo mnie zmotywowała i stwierdziłem że wysiłek jaki podejmuję jest szczególnie istotny, aby wytrwać w postanowieniach, choć te – jak pewnie zauważycie wkrótce – nie są szczególnie trudne do realizacji.

Finalnie postanowiłem zbierać środki także po to, aby w przyszłości lżej pracować, a na emeryturze – zakładając, że jej doczekam – nie stawać przed koniecznością wyboru między lekami, a jedzeniem. Strategiczne podchodzenie do przyszłości wymaga odpowiedniego przygotowania, zapewnienia sobie i najbliższym jak najlepszych warunków do życia.

Czy wiesz, że każde 10 tysięcy złotych, które pracuje na dobrze oprocentowanym koncie albo solidnej lokacie odciąża Twój domowy budżet o ok. 50 zł.* A gdyby takich środków mieć na koncie kilka razy więcej i opłacać z nich co miesiąc jedne większe zakupy albo odkładać na wakacje marzeń na które wybierzesz się po roku zbierania samych odsetek bankowych.

*- mówię o sytuacji z marca 2023, jak będzie w kolejnych miesiącach ciężko powiedzieć dlatego warto działać już teraz.

Poradnik, który właśnie czytasz jest dosyć nietypowy, bo w sieci jest wiele propozycji pokazujących jak oszczędzić poprzez konsumpcję. Cudowne promocje -50% albo i więcej polegające na windowaniu ceny w górę, by potem skutecznie ją zbić i nakręcić sprzedaż nie mają pomagać Ci w budowaniu poduszki finansowej. Tu będę Was zachęcał do mądrego zarządzania swoimi środkami, aby finalnie zostawało Ci pod koniec miesiąca jeszcze więcej. Skorzystasz przy tej okazji z tego, że średnio co miesiąc i tak wydajesz kilkaset złotych na jedzenie. Pokażę Ci, co robić, aby część z tych pieniędzy do Ciebie wróciło. Nie musisz wydawać nic ponad to, co wydawałeś dotychczas, a wręcz pokaże Ci przestrzenie, w których mała zmiana przyzwyczajeń albo jeden telefon może sprawić, że oszczędzisz konkretną sumę w miesiącu. Pamiętaj, że to Twoje pieniądze, i to Ty decydujesz co z nimi zrobisz.

Materiał podzieliłem na kilka kategorii:

 • Abonamenty
 • Minimalizm
 • Promocje bankowe 
 • Zakupy offline 
 • Zakupy przez internet
 • Strona www
 • Wyjścia
 • Jedzenie na mieście
 • Transport i podróże
 • Inwestycja w siebie
 • Oszczędności

Dla ułatwienia Ci wyboru propozycje które wypisałem podzieliłem na kilka kolorów:

Zielony – zmianę możesz wprowadzić bezkosztowo

Niebieski – wymaga wydania pewnej sumy pieniędzy ale zwróci się w perspektywie kilku miesięcy

Żółty – nie tylko nie zapłacisz ani złotówki za to działanie ale dodatkowo możesz dostać środki w postaci cashbacku, promocji bankowych, bonów zakupowych czy sprzedaży niepotrzebnych rzeczy, które zalegały w Twojej szufladzie

Poświęciłem na przygotowanie tego poradnika wiele czasu i mam poczucie, że wprowadzając część tych propozycji w życie bez problemu będziesz w stanie oszczędzić na przestrzeni kilku miesięcy na codziennych zakupach kilkaset złotych. Z tego właśnie względu postanowiłem udostępnić treści tu zawarte za bramką płatności. Bariera wejścia w postaci 20 zł. pozwoli mi zrekompensować czas, jaki poświęciłem na napisanie tego poradnika.

Poradnik w liczbach:

11

rozdziałów

Starałem się możliwie szeroko opisać metody z których korzystam, żeby oszczędzać na codziennych zakupach

1k

złotych

Tyle możesz oszczędzić korzystając z promocji bankowych i porad zawartych w tym poradniku – oczywiście możesz mniej albo więcej

80k

znaków

Obszerny poradnik składający się wielu wartościowych treści, zebrane tylko po to, by dodatkowej wartości nabrało także Twoje konto oszczędnościowe. Porady są konkretne, podzielone kolorystycznie na kategorie.

12

miesięcy

Wykupując dostęp do poradnika otrzymujesz natychmiastowy dostęp do wszystkich zawartych w nim treści na cały rok, a dodatkowo PDF, który zostanie z Tobą na stałe

== CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ ==

Dostęp do Treści Premium!

Zapłać 20 PLN i skorzystaj z tego oraz innych artykułów Premium przez cały rok . To mniej niż 30 gr. za artykuł!

Odblokuj
Sprawdź
Zapoznałem się z regulaminem.

Jeśli znalazłeś literówkę, daj mi znać, zaznaczając ten tekst i naciskającCtrl+Enter.

UDOSTĘPNIJ