Sprawdź jak Twoja strona wyświetla się w Google?

  • Poziom trudności:

Czemu ważna jest nie tylko obecność w Google i pozycja na której się znajdujesz, ale w równym stopniu także tytuł i opis jaki wyświetlany jest w wynikach wyszukiwania Twojej strony? Z banalnie prostego powodu. Od tego w jaki sposób wygląda tytuł i opis zależy czy Twoi potencjalni klienci odwiedzą witrynę czy raczej zainteresują się linkami do stron konkurencji. Sprawdź teraz czy potrafisz skupić uwagę, czy przegrywasz w rywalizacji o uwagę z innymi witrynami.

Na samym początku proponuję, żebyś zrobił krótki test. Wpisz w wyszukiwarce Google:

site:adrestwojejstrony.pl

Załóżmy, że jesteś właścicielem kliniki dentystycznej „Od ucha do ucha Dental Clinic”. Jeśli domena Twojej strony jest taka sama jak nazwa to wpisz w Google: site:oduchadouchadentalclinic.pl

Jako jeden z pierwszych wyników powinien pojawić się:

Powyżej możesz zobaczyć przykład opisu, który został wyrywkowo wyjęty ze strony i ponieważ zaczyna się w połowie zdania to nie zachęca do kliknięcia. Podobnie nie zadbano tu o dobry tytuł ale to możesz samodzielnie ustawić w polu “Tytuł witryny” w sekcji Ustawienia -> Ogólne:

Aby zmienić opis witryny możesz zainstalować wtyczkę Yoast SEO i tam ustawić opis dla strony głównej w sekcji SEO -> Wyszukiwarki w polu „opis”. Gorąco rekomenduję tę opcję, ze względu na szereg dodatkowych narzędzi jakie otrzymasz edytując teksty przy pomocy Yoast SEO. Więcej o konfiguracji tej wtyczki i zapalaniu zielonych lampek znajdziesz we wpisie „Jak poprawnie skonfigurować WordPressa pod SEO?”.

Jeśli jednak wiesz, że nie będziesz mieć czasu optymalizować tekstów, możesz wkleić krótki kod poprzez sekcję Wygląd -> Edytor do pliku functions.php:

function add_meta_home() {
  if (is_home() || is_front_page()) { ?>
  <meta name="description" content="Tu wpisz 155-160 znaków, które chcesz umieścić w opisie swojej strony."/>
  <?php }
}
add_action('wp_head', 'add_meta_home');

Najlepiej będzie jeśli umieścisz ten kod pod koniec pliku. Oczywiście tekst “Tu wpisz 155-160 znaków, które chcesz umieścić w opisie swojej strony.” zamień na własny.

Jeśli wprowadzisz w sposób poprawny ten fragment kodu, wtedy po odświeżeniu strony głównej i wejściu w źródło strony (Ctrl + U) w kodzie powinieneś znaleźć następujący fragment tekstu:

<meta name="description" content="Tu będzie wprowadzone 150 znaków, które podałeś jako opis swojej strony w pliku functions.php"/>
UDOSTĘPNIJ
WordPress dla początkujących