Jak dodać na blogu licznik z informacją ile czasu zajmie średnio przeczytanie wpisu?

  • Poziom trudności:

Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:

W internecie najważniejszą walutą jest czas. Codziennie internauci spędzają godziny na naszej stronie (sumując wszystkie wejścia rzecz jasna). Jedni zachęceni ciekawym tekstem zaczynają czytać wszystko od deski do deski, a inni oczekują dokładnej informacji ile czasu zajmie im przeczytanie nowego wpisu tak aby mogli w ciągu ułamka sekundy podjąć decyzję o przeczytaniu lub kliknięciu na „iks” w prawym górnym rogu. Tym razem będzie o wtyczce, która pomoże przygotowanie takiego elementu usprawnić.

Oczywiście można poradzić sobie bez wtyczki. Podczas korekty tekstów wystarczy nastawić stoper, przeczytać tekst i na jego początku umieścić za każdym razem stosowną informację. Wymaga to jednak dodatkowej pracy nad blogiem, a jeśli można sobie pewne czynności zautomatyzować to czemu tego nie zrobić?

Na dobry początek wejdź do Wtyczki -> Dodaj nową i znajdź wtyczkę, która nazywa się Reading Time WP. Po instalacji na początku każdego wpisu pojawi się dodatkowa informacja wyglądająca mniej więcej tak:

Reading time: 3 minutes

Działanie wtyczki jest banalnie proste. WordPress liczy ile słów zawiera tekst, uznaje że 300 to średnia prędkość czytania tekstu dla dorosłego w minutę i na tej podstawie wylicza ilość stron.

Teraz przejdź do Ustawienia -> Reading Time. Twoim oczom ukaże się taki oto ekran:

reading-time-wp-settings

Możesz w tym miejscu spolszczyć wtyczkę (nie rób tego jeszcze!) dopisując w pierwszym polu „Czas czytania”, a w drugim „minut(y)”. Zastanawiam się czy nie lepiej pierwsze pole pozostawić puste, a w drugim wpisać „minut(y) czytania” dzięki czemu na początku zawsze będzie pojawiać się cyfra, a później dopisany zwrot.

Jeśli konstrukcja „minut(y)” Ci odpowiada to możesz przystąpić do spolszczenia wtyczki i to załatwi sprawę. Dla mnie osobiście tego typu rozwiązanie wydaje się niewystarczające, dlatego preferuję trochę inną opcję. Aby z niej skorzystać musisz odznaczyć checkbox „Insert Reading Time before content:”. Od tej pory informacja o czasie czytania nie będzie dodawana automatycznie, będziesz musiał ją samodzielnie dopisać.

Jeśli idziesz moją drogą na początku zaprzyjaźnij się z Shortcodem:

Dopisz go na początku tekstu. Jeśli to zrobisz, pojawi się krótka informacja o ilości minut potrzebnych do przeczytania tekstu. Jeśli ostatnia cyfra z wyliczenia wynosi 2, 3 lub 4 wtedy zgodnie z zasadami j. polskiego zamień „minut czytania” na „minuty czytania”.

UDOSTĘPNIJ

Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej: