Jak dodać kursywę w edytorze WordPressa?

  • Poziom trudności:

Kursywa jest jednym z najczęściej używanych wyróżnień w tekście obok pogrubienia i podkreślenia. Z pozoru zadanie nie wydaje się szczególnie trudne, szczególnie jeśli ktoś korzystał już z pakietu biurowego Microsoft Office albo podobnego zamiennika. Może jednak okazać się, że funkcja nie zadziała poprawnie. W tym mikrokursie podpowiem Ci ci co może być przyczyną i jak ją rozwiązać.

Najprostszym sposobem na pochylenie jest zaznaczenie słowa i wybranie litery „I” (od Italic) z narzędzi w edytorze WordPressa. Możesz również skorzystać ze skrótu klawiszowego Ctrl + I.

kursywa

 

Jak widzicie na powyższej instrukcji do kodu strony dodają się znaczniki <em> przed rozpoczęciem pogrubionego słowa i </em> po jego zakończeniu.

Czasami może się zdarzyć, że mimo włączenia kursywy w edytorze tekst na stronie się nie zmieni. Powody takiej sytuacji mogą być dwa:

  • w tekście użyta jest niestandardowa czcionka z Google Fonts, w której nie została zaznaczona wersja z kursywą (patrz kurs „Jak zmienić czcionkę na swojej stronie?” – krok 1)
  • w kodzie CSS tekst pisany stylem pogrubionym ma wyłączone pogrubienie

Możesz samodzielnie sprawdzić czy drugi punkt dotyczy właśnie Ciebie. Aby to zrobić przejdź do Wygląd -> Edytor i upewnij się że jesteś w edycji pliku style.css – na górze powinien pojawić się tytuł: Arkusz stylów (style.css). Dla bezpieczeństwa przed edycją skopiuj cały styl i wklej go do Notatnika, w razie gdybyś usunął za dużo albo zmienił nie to co trzeba. Teraz możesz przystąpić do edycji.

Wciśnij Ctrl+F i wyszukaj słowo „em” albo frazę „font-weight: normal;” i znajdź fragment kodu odpowiadający za kursywę. Może Ci wy tym pomóc opcja „zbadaj element” wbudowana w Twoją przeglądarkę. Bardzo możliwe, że znajdziesz taki lub podobny fragment kodu:

i, em {
      font-weight: normal;
}

Dotyczy on wszystkich elementów oraz em.  W tych trzech liniach jest zadeklarowane że mają one być pisane normalnym krojem. Aby przywrócić kursywę trzeba zamiast normal musisz wpisać italic.

UDOSTĘPNIJ
WordPress dla początkujących