Jak dodać lepszą nawigację wpisów na stronie?

 • Poziom trudności:

Załóżmy, że trafiłeś na bloga, spodobały Ci się nowe treści i chcesz sprawdzić jak wyglądały pierwsze wpisy jego autora. Masz ambitny plan aby zacząć czytać od pierwszego do ostatnio napisanego posta. Odruchowo szukasz nawigacji na dole pod ostatnim tekstem i znajdujesz link „Starsze wpisy »”. Klikasz i widzisz zakres postów od 10 do 20. Ponieważ autor ma na swoim koncie kilkaset wpisów, dlatego aby przejść od najświeższego do ostatniego musisz kliknąć aż 40 razy. Trochę kiepskie, co?

Całe szczęście jest alternatywa, z której możesz skorzystać aby ułatwić nawigację po starszych wpisach. Poniżej zobaczysz animację prezentującą trzy rodzaje tego typu nawigacji:

nawigacja

Krok 1

Jesteś gotowy aby w bardziej przystępny sposób udostępnić swoje starsze wpisy?

Pobierz i włącz wtyczkę WP-PageNavi.

Krok 2

Wejdź przez Wygląd -> Edytor do pliku zawierającego nawigację wpisów. Proponuję abyś spróbował od pliku index.php. Niektóre szablony będą wymagały również edycji plików archive.php oraz search.php.

Krok 3

Znajdź w kodzie fragment odpowiadający za nawigację wpisów (jak znaleźć – poniżej) i zamień go na:

<?php wp_pagenavi(); ?>

Zawsze aktualny fragment nawigacji do wklejenia znajdziesz w dokumentacji wtyczki w zakładce instalacja.

Nie zawsze łatwo znaleźć fragment odpowiadający za wyświetlanie rozbudowanej nawigacji wpisów. Przykładowo może on mieć postać:

<?php nazwaszablonu_archive_navigation(); ?>
<?php get_template_part( 'navigation', 'none' ); ?>
<?php twentyfourteen_paging_nav(); ?>
<?php twentythirteen_paging_nav(); ?>

Rada ode mnie: szukaj w szablonie słów navigation, pagination, paging_nav albo zwyczajnie nav. Na 99% to właśnie ten element. Większość z powyższych kierują do zewnętrznych plików niedostępnych przez Edytor WordPressa. Nie przeszkadza to jednak wyciąć któryś z powyższych fragmentów i wkleić podany wyżej kod. Nie zapomnij przed zmianą zrobić kopię zapasową edytowanego pliku tak aby w razie potrzeby wrócić do pierwotnej wersji.

Na przykładzie domyślnego szablonu Twenty Fifteen możesz zobaczyć jak wygląda rozbudowana konstrukcja nawigacji po wpisach:

the_posts_pagination( array(
				'prev_text'     => __( 'Previous page', 'twentyfifteen' ),
				'next_text'     => __( 'Next page', 'twentyfifteen' ),
				'before_page_number' => '<span class="meta-nav screen-reader-text">' . __( 'Page', 'twentyfifteen' ) . ' </span>',
			) );

Tu też wystarczy że podmienisz kod. Po zapisaniu odśwież stronę i sprawdź czy najprostsza nawigacja zmieniła się w bardziej zaawansowaną.

UDOSTĘPNIJ