Wtyczki

– lekcja 15 –

Spójrz na chwilę na Twoją stronę internetową jak na jeszcze nie urządzone mieszkanie. Ściany już są w kolorze takim, jak sobie wymarzyłeś. W przedpokoju tapeta, aby zamaskować brudzącą się od kurtek ścianę. Jedna salonowa ściana wybija się na tle innych żywym, nadającym pazura kolorem. Pozostałe są lśniąco białe.

Na pustych ścianach w różnych kątach mieszkania widnieją gniazdka. Tu będzie miejsce na lampkę nocną, w kuchni do jednego z gniazdek podłączony będzie na stałe czajnik, a w przedpokoju – w centralnym miejscu będzie gniazdko do którego najczęściej będziesz podłączał odkurzacz. Dzięki temu przewód sięgnie w każdy kąt mieszkania.

Każde gniazdko to szereg różnych możliwości podpięcia dowolnej ilości sprzętów. Aby elektronika dobrze z tymi gniazdkami działała, musi być do nich podłączona wtyczką. O wtyczkach (inaczej mówiąc o możliwościach rozbudowy Twojej strony) chciałbym z Tobą teraz przez pewien czas porozmawiać.

Ogólna charakterystyka wtyczki

Jeśli motyw należy traktować jako rozszerzenie zmieniające szatę graficzną całej strony, to wtyczka jest dodatkową funkcjonalnością, którą można w prosty sposób zaimplementować do swojej strony. Jak wspomniana wcześniej lampka nocna, którą możesz zapalić jeśli nie możesz zasnąć i chcesz poczytać bez budzenia innych domowników, albo mikrofalówka, która pozwala Ci podgrzać jedzenie.

Z technicznego punktu widzenia wtyczka to zbiór plików PHP, CSS i niekiedy także JS zebranych w jednym katalogu, umieszczonych obok innych wtyczek. Instalacja jest stosunkowo prosta i może przebiegać na trzy różne sposoby. Poniżej pokażę Ci każdy z nich:

 1. Dodanie wtyczki bezpośrednio przez wyszukiwarkę w kokpicie WP

  Najprostszy i najszybszy sposób na instalację wtyczki z repozytorium wtyczek do WP. Jeśli ten sposób nie działa, skorzystaj z któregoś z pozostałych dwóch.

 2. Wysyłka wtyczki na serwer

  Wtyczkę pobierz bezpośrednio ze strony pl.wordpress.org/plugins/ lub jeśli jest to wtyczka płatna zakup ją i pobierz z zaufanego źródła, a następnie wgraj na serwer według powyższej instrukcji.

 3. Instalacja wtyczki za pomocą klienta FTP

  Wtyczkę pobierz bezpośrednio ze strony pl.wordpress.org/plugins/, a następnie rozpakuj ją i postępuj według powyższej instrukcji. Połączenie z serwerem wymaga pozyskania danych dostępowych. Więcej o tym jak dostać się do plików na serwerze możesz przeczytać tutaj.

  Pamiętaj, że umieszczenie katalogu z wtyczką we właściwym miejscu jeszcze nie sprawia, że ta wtyczka będzie działać. Konieczne jest jeszcze aktywowanie wtyczki w sekcji Wtyczki -> Zainstalowane wtyczki.

No dobrze, ale co to za wtyczka Hello Dolly i czy jej potrzebuję?

Pewnie zwróciłeś uwagę na to, że w każdym z powyższych przykładów instalowałem wtyczkę Hello Dolly. Bardzo możliwe, że w spisie Twoich wtyczek również ją znajdziesz. Jest to wtyczka, która często jest instalowana wraz z czystą instalacją WP. Jej autor tłumaczy, że to nie jest wtyczka tylko symbol nadziei i entuzjazmu całego pokolenia, które przysłuchiwało się jednej z najsłynniejszych piosenek Louisa Armstronga: „Hello Dolly”. Dlatego właśnie po aktywacji wtyczki w prawym rogu panelu zobaczysz pojedyncze wersety tej piosenki.

Czy jej potrzebujesz? Pewnie nie. Czy musisz ją usunąć? Niekoniecznie. Wtyczka zajmuje 4 KB miejsca i nie obciąża WordPressa. Dla czytelności wtyczek możesz jednak podjąć decyzję o jej usunięciu. Obiecuję, że Armstrong się o tym nie dowie. 😉

Na co zwrócić uwagę instalując wtyczkę?

Główną zasadą przed przyglądaniem się konkretnej wtyczce jest wybór właściwego miejsca, z którego ta zostanie zainstalowana. Podstawową przestrzenią pobierania pluginów jest repozytorium wtyczek czyli ekran dostępny po wejściu do sekcji Wtyczki -> Zainstalowane wtyczki. Tam znaleźć można wszystkie darmowe wtyczki, które są przygotowywane przez developerów, którym zależy na rozwoju społeczności WordPressa.

Skąd wiadomo jaką wtyczkę wybrać skoro w repozytorium jest ich ponad 55 tysięcy? Otóż wiele zależy od … praktyki oraz dodatkowych informacji jakie znajdziesz na karcie informacyjnej wtyczki. Rozłóżmy ją może na czynniki pierwsze, aby łatwiej identyfikować sprawdzone wtyczki.

Jeśli wtyczka jest zgodna z używaną przez Ciebie wersją WP to znaczy, że będzie najprawdopodobniej działać. Jeśli nie była testowana z Twoją wersją WP to znaczy tyle, że … nikt jej nie przetestował. Może działać (i w większości przypadków działać będzie), ale sprawdzić to musisz samodzielnie. Najlepiej wybierać wtyczki, które są sprawdzone, ale nie demonizowałbym takich, które sprawdzone nie są.


Ilość aktywnych instalacji nie jest wyznacznikiem działania wtyczki, ale może nam coś powiedzieć na temat jej popularności i dać większą pewność, że wtyczka częściej aktywowana będzie lepiej działać.


Ocena jest również ważnym współczynnikiem, jednak warto sobie uzmysłowić, że niska ocena może nie wynikać z braku podstawowych funkcjonalności, ale np. z wprowadzenia wersji płatnej, która rozszerza działanie podstawowej wersji wtyczki.


Na liście zainstalowanych wtyczek (oraz przy przycisku Zainstaluj teraz) jest link do szczegółów. Po jego kliknięciu znajdziesz szereg dodatkowych informacji, które mogą przydać się jeśli zależy Ci na wtyczce, a z jakiegoś powodu ta nie działa na Twojej witrynie:

Data ostatniej aktualizacji pomoże Ci się zorientować czy wtyczka jest porzucona przez twórcę, czy zwyczajnie dawno jej nie aktualizował, przy czym brak aktualizacji prostej wtyczki nie musi być powodem niepokoju, jeśli ta wtyczka nie jest dziurawa i podatna na ataki.


Minimalną wersja WP, którą trzeba posiadać aby zainstalować najnowszą wersję tej wtyczki. Twoją aktualną wersję WordPressa znajdziesz w sekcji Kokpit -> Strona główna w części „W skrócie”, gdzie będzie napisane np. Używasz WordPressa 5.2.2


Informuje z którą wersją jest kompatybilna. Możesz być pewien, że wtyczkę zweryfikowano do wersji WP podanej w tym punkcie. Nie ma potrzeby obniżać wersji WP, aby dorównać do kompatybilności wtyczki. Można ją zawsze przetestować z najnowszą wersją.


Prócz standardowych informacji jakie znajdziesz w repozytorium wtyczek na temat każdej z nich zachęcam Cię do sprawdzenia dwóch stron:

 • wpvulndb.com – podaje listę wtyczek w których wykryto luki w zabezpieczeniach
 • wpwss.com/wordpress-plugin-security-checker – wyszukiwarka wtyczek zawierająca informacje o wykrytych dla tej wtyczki lukach oraz informacje, do której wersji należy natychmiast aktualizować plugin w razie dziury w zabezpieczeniach

Ponadto repozytorium wtyczek zawiera kilka gotowych pluginów, które pomogą w porządkowaniu wtyczek – pod względem bezpieczeństwa oraz optymalizacji witryny:

 • Plugin Condition – podświetla na czerwono wtyczki nieoficjalne oraz usunięte z repozytorium
 • Health Check & Troubleshooting – wtyczka znacznie powiększająca sekcję Stan witryny o szereg informacji o WordPressie, wtyczkach i bazie danych używanej przy tej instalacji WP

Nie samymi wtyczkami WordPress stoi

Na grupach poświęconych WordPressowi często pojawia się ktoś, kto chce osiągnąć cuda przy pomocy dostępnych wtyczek. Wtedy niektórzy aktywni uczestnicy niekiedy tracą cierpliwość i wrzucają w komentarzu pod postem … nosacza:

Jest to żartobliwa forma odpowiedzi na nurtujące wielu pytanie: czy da się wszystko zrobić przy pomocy wtyczki? Otóż – nie da się. Wtyczki są pewnymi gotowymi rozwiązaniami, które mogą nam przetrzeć szlak, ale jeśli masz zbyt duże wymagania, to może się okazać, że nie znajdziesz wtyczki, która rozwiąże Twój problem.

Co więcej, nawet jeśli jakiś problem może zostać „zategowany” przez wtyczkę, to jej instalacja powinna być ostatnią rzeczą, jaka nam powinna przyjść do głowy. Przed pobraniem nowej wtyczki warto zastanowić się, czy jest w sieci rozwiązanie, które pozwoli nam zastąpić instalację nowego plugina. Przykładowo:

 • instalowanie wtyczki do konstruowania buttonów tylko po to, by zrobić na swojej stronie jeden przycisk jest trochę jak strzelanie do komara z dwururki. W tej sytuacji znacznie lepiej jest wkleić we właściwe miejsce kod CSS i zrobić samodzielnie w pełni dostosowany pod naszą stronę przycisk. W razie gdybyś nie potrafił tego zrobić, to po wpisaniu „button css generator” znajdziesz kilka stron, które pozwolą Ci wygenerować kod, który możesz przenieść do linka i tym samym stworzyć przycisk bez wtyczki.
 • przyklejenie menu do góry strony (tak aby było widoczne po przewinięciu strony) przy pomocy wtyczki to nieporozumienie. To samo można osiągnąć kilkoma linijkami kodu.
 • wykonywanie kopii zapasowych przy pomocy wtyczki jest passe. Lepiej robić to ręcznie. Największym problemem tego rozwiązania jest konieczność pamiętania o tym, aby backup robić regularnie.

Rozsądek w doborze wtyczek pozwoli nam uniknąć takiej sytuacji, w której strona posiada 30-50 i więcej wtyczek, zarówno tych potrzebnych jak i niepotrzebnych, zaczyna działać ociężale, a jej aktualizacja staje się coraz bardziej uciążliwa.

100 przydatnych wtyczek

Po wykonaniu blisko 200 stron na WordPressie niejedno rozwiązanie przygotowywałem od zera. Wielokrotnie jednak korzystałem z wtyczek, bo twierdziłem, że nie ma co wymyślać koła na nowo. Na forach czy grupach być może spotkałeś się z sugestią, aby używać jak najmniej wtyczek. Przyłączam się do tego głosu, bo nie warto używać wtyczki do czegoś co można załatwić jednym czy dwoma fragmentami kodu. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że wielu spośród Was może obawiać się modyfikacji kodu HTML, CSS czy PHP i dlatego chętnie sięgacie do wtyczek. Wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom, przygotowałem listę sprawdzonych wtyczek, które przydały się w niejednym zrealizowanym przeze mnie projekcie. Wszystkie są sprawdzone i działają zgodnie z przeznaczeniem. Niektóre z nich mocno modyfikowałem na potrzeby wykonywanej strony. Obok nazwy każdej z nich znajdziesz krótki, jednozdaniowy opis zastosowania. Na ten moment wtyczek na liście jest ponad 100, ale niewykluczone, że ich liczba będzie rosnąć.

 • 3D tag cloud – chmura tagów w 3D
 • Admin Menu Editor – pozwala poprzestawiać pola w menu w panelu administratora, ukryć niepotrzebne pozycje
 • Advanced Custom Fields – wtyczka pozwalająca na dodanie dodatkowych pól do wpisów
 • Advanced Excerpt – zaawansowane opcje dla zajawki wpisów
 • Always Edit in HTML – kiedy chcesz ukryć edytor wizualny i wymusić aby konkretna strona lub wpis był edytowany tylko w HTMLu
 • Audio Player – wtyczka do wyświetlania playera dla empetrójek
 • Author Box Reloaded – ramka z opisem autora pod każdym wpisem
 • Auto Post Thumbnail – dodaje automatycznie pierwsze dodane w treści zdjęcie jako obrazek wyróżniający
 • BackWPup – WordPress Backup Plugin – wtyczka do wykonywania cyklicznych kopii zapasowych strony
 • Ban Hammer – wtyczka do blokowania przed rejestracją z określonego rodzaju adresów mailowych
 • Bottom Admin Bar – przeniesienie paska admina na dół strony
 • Breadcrumb NavXT – tworzy tzw. ścieżkę okruszków, czyli dodatkową nawigację pozwalającą precyzyjnie wskazać gdzie użytkownik się znalazł. Przydatne na bardziej rozbudowanych witrynach.
 • Broken Link Checker – sprawdza na bieżąco linki podane na stronie i oznacza te, które prowadzą donikąd (niestety mocno obciąża witrynę)
 • Cartpauj Register Captcha – trzeba przepisać kod żeby zarejestrować się na stronie, zabezpieczenie przed robotami
 • Child Pages Shortcode – wtyczka wyświetlająca podrzędne strony
 • Clear Floats Button – przycisk porządkujący treści po umieszczeniu obrazków do lewej, środka lub prawej
 • Cleverness To Do List – lista zadań do wykonania (indywidualna lub grupowa) z możliwością określania procentowego stopnia prac nad zadaniami
 • Contact Form 7 – formularze, od prostszych do tych najbardziej skomplikowanych
 • Cookie Law Info – formuła do informowania o ciasteczkach
 • Count Per Day – widget z informacją o odwiedzinach Twojej strony w dniu dzisiejszym i wczorajszym, ostatnim tygodniu, miesiącu i od momentu instalacji wtyczki
 • Custom Facebook Feed – możesz umieścić w dowolnym miejscu na www kilka ostatnich wpisów z Twojego fanpage’a
 • Custom Link Widget – widget z własnymi linkami dodawany w bardzo prostej formie
 • Custom Post Type UI – dzięki tej wtyczce możesz stworzyć w prosty sposób własne taksonomie, a także typy wpisów (custom post types)
 • CWidget Countdown – licznik do konkretnego wydarzenia
 • Dashboard Post-it – proste pole tekstowe na notatki w kokpicie WordPressa
 • DirtySuds – Embed PDF – sposób na embedowanie PDFów przy użyciu Google Docs Viewer
 • Disable Comments – wyłączenie komentarzy na całej stronie
 • Disable Visual Editor WYSIWYG – wyłączenie edytora WYSIWYG na niektórych stronach/wpisach
 • Display Widgets – określ które widgety mają być widoczne na której stronie
 • Disqus Comment System – najpopularniejszy system komentarzy stosowany zamiast tradycyjnych komentarzy WordPressa
 • Download Monitor – dodatkowy interfejs do zarządzania plikami do pobrania wraz ze statystkami ściągnięć
 • Duplikuj wpis – pozwala na klonowanie wpisów
 • Easy Image Display – wyświetlanie losowych obrazków, bannerów
 • FancyBox – automatycznie tworzy na miniaturkach, które odnoszą się do większych zdjęć efekt powiększenia
 • Filedownload – licznik pobrań plików, który można wyciągnąć do treści aby zaprezentować ilość pobrań na stronie
 • Flexible Map – elastyczna mapa z opcją “dojazd”
 • Good Writer Checkify – wyznacz sobie cele, których się trzymasz pisząc wpisy i odznaczaj je bezpośrednio na ekranie edycji wpisu/strony
 • Google Analytics Dashboard for WP – wyświetlanie statystyk z Google Analytics po zalogowaniu się do panelu administracyjnego WordPressa
 • Guest Posts – pozwolenie gościom na publikację wpisów (po wcześniejszej akceptacji administratora)
 • Huge IT lightbox – zamiast Fancybox
 • Image Widget – widget do prostego dodawania zdjęć
 • Imsanity – wtyczka do zmniejszania wrzucanych zdjęć
 • Instagram Widget by WPZOOM – wtyczka do Instagrama, pozwala na ustawienie zdjęć w stopce jedno obok drugiego
 • Limit Login Attempts – pozwala na kilka prób logowania, potem blokuje możliwość logowania na pewien okres czasu, zabezpieczenie przed atakami typu brute force
 • Loco Translate – wtyczka do tłumaczenia motywu
 • Logo Slider WP – wtyczka do wyświetlania slidera z logotypami partnerów
 • MailChimp for WordPress – wtyczka do stworzenia newslettera na stronie
 • Maintenance Mode – strona w budowie, najlepiej wyglądająca wtyczka tego typu jaką znam, aż się nie chce opuszczać strony.
 • Mango Buttons – bardzo ładne przyciski
 • MCE Table Buttons – stwórz w prosty sposób ładnie wyglądającą tabelę
 • Meta Slider – wtyczka do uruchomienia slidera np. na stronie głównej
 • myStickymenu – przyklejone menu
 • New User Approve – dodanie nowego usera wymaga akceptu
 • No Update Reminder – wyłączenie przypomnień dla użytkowników
 • OneSignal – przypomnienia typu Push w przeglądarce lub na smartfonie po publikacji wpisu
 • P3 (Plugin Performance Profiler) – możesz sprawdzić która wtyczka najbardziej spowalnia Twoją stronę
 • Page Links To – pozwala na przekierowanie wpisu/strony na dowolny adres URL
 • Plugin Organizer – wyłączenie wtyczek na niektórych stronach
 • Polylang – wtyczka pozwalająca na dodanie wersji językowej
 • Post Types Order – układanie wpisów według określonej kolejności przy pomocy metody “przeciągnij i upuść”
 • Popups – WordPress Popup – wyświetlanie wyskakującego okna na stronie głównej
 • Public Post Preview – możliwość podzielenia się wpisem z określoną grupą przed jego publikacją
 • Random Text – losowo wyświetlany tekst spośród kilku opcji
 • Redirection – pozwala na przekierowanie wpisu/strony na dowolny adres URL
 • Regenerate Thumbnails – wygenerowanie na nowo miniaturek po zmianie domyślnych rozmiarów określonych w motywie
 • Revision Control – ograniczenie  zapisanych wersji w trakcie przygotowywania wpisu do kilku na wpis
 • Shortcodes Ultimate – szereg dodatkowych możliwości takich jak kolumny, karty czy zwijane/rozwijane bloki w edytorze wizualnym, przyciski – bardziej rozbudowana aniżeli WP Canvas – Shortcodes
 • Sierotki – przenoszenie “wiszących” samogłosek do kolejnego wersu
 • Simple Custom Post Order – przeciąganie w celu ustalenia kolejności
 • Simple Share Buttons Adder – dodawanie na stronie głównej, w stronach/wpisach przycisków do dzielenia się treściami w serwisach społecznościowych
 • Social Media Widget – ikony społeczności i kontaktów w bocznym pasku
 • Solid Code Theme Editor – edytor pozwalający na dostęp do plików motywu ukrytych w katalogach
 • Spacer – dodatkowy przycisk w edytorze pozwalający na dodanie większej przerwy pomiędzy elementami strony
 • Subscribe To Comments – subskrypcja komentarzy
 • Taxonomy Images – zdjęcia w taksonomiach, kategoriach i tagach
 • Theme Test Drive – bezpieczne testowanie nowego motywu na koncie admina bez ingerencji w dotychczasowy motyw
 • Tidio Chat – czat na stronie, konieczne założenie konta na tidiochat.com
 • TinyMCE Advanced – dodatkowe opcje dla edytora wizualnego TinyMCE
 • TinyMCE Clear – dodanie przycisku pozwalającego umieścić tekst pod zdjęciem (rozwiązującego konflikt przycisku “czytaj więcej”)
 • Tiled Galleries Carousel Without Jetpack – galeria kafelkowa bez instalowania Jetpacka
 • UK Cookie Consent – pasek z ciasteczkami
 • Ultimate SWF Flash Display Widget – pozwala na umieszczenie pliku swf
 • User List – lista użytkowników
 • User Photo – każdy user może wgrać swoje foto
 • User Role Editor – edycja uprawnień użytkowników
 • W3 Total Cache – buforowanie strony w cache tak aby szybciej się uruchamiała
 • What Template File Am I Viewing? – pokazuje jakie pliki są wykorzystywane przy wyświetlaniu wpisów/stron
 • WooCommerce – wtyczka służąca do uruchomienia na witrynie sklepu internetowego
 • WordPress Charts – efektowne schematy w HTML5
 • WordPress Popular Posts – widget zawierający najczęściej czytane wpisy
 • WP Canvas – Shortcodes / Shortcodes by Angie Makes – szereg dodatkowych możliwości takich jak kolumny, karty czy zwijane/rozwijane bloki w edytorze wizualnym
 • WP RSS Aggregator – umieszczenie aktualnych tytułów z różnych witryn/blogów bezpośrednio na Twojej stronie
 • WP SMTP – formularze kontaktowe korzystające z protokołu SMTP
 • WP-Optimize – prosta wtyczka służąca do optymalizacji bazy danych, usuwania zapisanych wersji w trakcie przygotowywania wpisu
 • WP-PageNavi – nawigacja stron we wpisie
 • WP-Polls – proste ankiety do umieszczenia w bocznym pasku
 • WP-Pro-Quiz – tworzenie quizu
 • WP Search Suggest – wyświetlanie podpowiedzi w pasku wyszukiwarki na podstawie dodanych do WordPressa wpisów/stron
 • Yeloni Exit Popup – okno pojawiające się podczas przesunięcia myszką w górną belkę witryny (z zamiarem zamknięcia karty lub przejścia do innej zakładki)
 • Yoast SEO – wtyczka do optymalizacji strony oraz Facebooka
 • YouTube Channel – wyświetlanie filmów z kanału YouTube na stronie
 • Zgoda na Cookies – standardowa wtyczka dodająca pasek z informacją o cookies

Sklep internetowy w WP

Jeśli uważnie przeczytałeś powyższą listę to już z pewnością wiesz jakiej wtyczki należy użyć, aby zamienić Twojego WordPressa w sklep internetowy. Dokładnie tak. Za tę funkcjonalność odpowiada, przede wszystkim, WooCommerce (nazywany także Woo). Chociaż … jakby tak trochę o tym pomyśleć to Woo, nie jest jedyną wtyczką, która pozwoli Ci na sprzedaż produktów.

Pod WP można podpiąć wiele wtyczek, które pozwolą sprzedawać, ale każda z nich ma inną specyfikę i nadaje się do trochę innej sprzedaży. Zapraszam Cię do przeglądu kilku najpopularniejszych:
Jak widzisz, rozwiązań jest naprawdę wiele. Jeśli chcesz sprzedawać produkty fizyczne, skorzystaj z WooCommerce. W przypadku sprzedaży produktów cyfrowych (sprzedawany produkt przechodzi przez koszyk) – sprawdź Easy Digital Download oraz Better Pay. W razie gdyby pasowało Ci rozwiązanie, które jest używane na 500 sekund – skorzystaj z Fast Micro Pay.

Nie bój się testować! Każda z wtyczek, nawet te płatne oferują od 14 do 30 dni testów przed płatnością. Możesz spróbować na testowej witrynie każdego z rozwiązań i wybrać to, które będzie dla Ciebie najlepsze.

Dodatkowa wersja językowa

WordPress jako narzędzie do szybkiego budowania witryn internetowych posiada również wtyczki które pozwalają na szybkie uruchomienie dodatkowych wersji językowych strony. Najpopularniejszymi z nich to:

Ponieważ obie posiadają podobne funkcjonalności, a druga z nich jest płatna, dlatego dokładnie przyjrzę się w tej części kursu pierwszej z nich.

Co prawda istnieje na niektórych stronach relikt przeszłości w postaci wtyczki do tłumaczenia strony qTranslate, jednak jest to wtyczka nierozwijana, z wieloma błędami. Aktualnie bardziej od niej samej są popularne wtyczki, które pozwalają w szybki sposób czyścić WP z pozostałości jakie zostawił qTranslate. W żołnierskim skrócie – nie polecam.

Warto uświadomić sobie, że uruchomienie dodatkowego języka na stronie wiąże się zawsze z pewną pracą, którą trzeba włożyć w swoją witrynę. Mam tu na myśli przygotowanie wszystkich tekstów w dodawanym języku. Przez wszystkie teksty mam na myśli nie tylko treści wszystkich podstron, ale takie elementy jak: logo w dodatkowej wersji, tytuł, nazwy tytułów widgetów, nazwy wszystkich innych elementów. Są to np.: komunikaty wysyłki i walidacji formularza, powrót do góry strony itp.

Jeśli Twoja strona zawiera teksty przeplatane zdjęciami, tabelami, shortcodami i innymi elementami to wygodniej będzie skopiować tekst bazowy i tłumaczenia dokonać bezpośrednio w edytorze wizualnym. Może Ci w tym pomóc wtyczka Duplicate Post albo Notatnik do którego skopiujesz zawartość edytora tekstowego, aby po stworzeniu nowej strony wkleić treść i ją tłumaczyć.

Kiedy wszystko już masz gotowe, możesz przejść do instalacji i konfiguracji wtyczki:

Po aktywacji wtyczki pamiętaj aby dodać w Languages -> Languages aktualny język witryny oraz w dalszej kolejności język dodatkowy. Pierwszy dodany język będzie oznaczony gwiazdką. Oznacza to, że jest on przez Polylang uznany za język domyślny.

Musisz wiedzieć, że Polylang po aktywacji będzie próbował przypisać aktualne wpisy i strony do dodanego przez Ciebie języka. Standardowo można dokonać przypisania do pierwszego (domyślnego) języka klikając na link w komunikacie:

Gdy to zrobisz i przejdziesz do wszystkich wpisów lub stron – zobaczysz obok tytułów i nazw kategorii znaki:

Znak „ptaszka” oznacza, że dany wpis/strona jest przypisana do konkretnego języka, a znak plusa, że do strony można dodać dodatkową wersję językową. Poniżej zobaczysz przykładowe dodanie wpisu w j. angielskim dla tekstu „Jajecznica”:

Warto zwrócić szczególną uwagę na dwie zasadnicze zmiany jakie zaszły w WP po instalacji wtyczki Polylang i po przypisaniu tekstów do konkretnego języka:

1. Wewnątrz edycji wpisu/strony pojawiło się okno Languages, w którym możesz przypisać tekst do konkretnego języka lub zmienić jego język (pole Language). Oprócz możliwości przypisania języka jest druga opcja, mianowicie pole do wskazania wpisu/strony zawierającej tłumaczenie tekstu (Translations).

Okno językowe wpisu „Jajecznica” w j. polskim bez przypisanego tłumaczenia

Okno językowe wpisu „Jajecznica” w j. polskim z przypisaną do niego wersją angielską

Okno językowe wpisu „Scrambled eggs” w j. angielskim z przypisaną do niego wersją polską

2. Drugą subtelną różnicą jest dodatkowa opcja w górnym pasku po wejściu na listę wpisów/stron:

Opcja ta pozwala sortować wpisy według wersji językowej (lub pokazać wpisy we wszystkich językach), ale może przysporzyć początkującym sporo stresu, szczególnie w momencie kiedy wpisy nagle znikną, bo przypadkiem włączymy język, w którym wpisów jeszcze nie przygotowaliśmy. Zwracaj zawsze uwagę na to, co jest zaznaczone na górnej belce i w razie wątpliwości wyświetlaj teksty dla wszystkich wersji językowych.

No dobrze. Załóżmy, że masz już przygotowane tłumaczenie dla wszystkich wpisów i stron. W ustawieniach Polylang uruchomiony jest dodatkowy język, wszystko skonfigurowane jest poprawnie, ale … nie ma możliwości zmiany języka.

Aby tę opcję odblokować wystarczy przejść do sekcji Wygląd -> Menu i dodanie tzw. „Language switcher” czyli przełącznika wersji językowych:

Optymalizacja tekstów – krok przed pozycjonowaniem witryny

Rozmawiając na temat SEO warto rozróżnić dwa rodzaje działań:

 1. Optymalizacja tekstów – edycja tekstów na stronie mająca na celu poprawę ich dostępności w wyszukiwarkach internetowych (przede wszystkim w najpopularniejszej wyszukiwarce Google)
 2. Pozycjonowanie witryny – szereg działań wykraczających poza zwykłą edycję treści. Pozycjonowanie polega na optymalizacji całej witryny, pozyskiwaniu wartościowych i naturalnych linków na innych stronach internetowych, wykorzystywaniu narzędzi które będą przekierowywać ruch na pozycjonowaną stronę.

Temat pozycjonowania jest bardzo szeroki i nie zamierzam w tym miejscu go podejmować, bo spokojnie można byłoby napisać o tym osobny kurs. Chciałbym abyśmy skupili się na narzędziach, które pomagają w optymalizacji tekstów. Wśród wiodących wtyczek możesz znaleźć:

Obie są bardzo popularne, choć Yoast SEO wygrywa zarówno ilością aktywnych instalacji, jak i pozytywnych ocen w repozytorium wtyczek. Doświadczenie korzystania z tych wtyczek jest diametralnie różne. Choć jestem zwolennikiem Yoasta, to rozumiem tych, którzy nad czytelnie podane wskazówki dotyczące optymalizacji tekstów przedkładają szybki dostęp do najpopularniejszych opcji związanych z SEO. Dla tych użytkowników All in One SEO Pack będzie lepszym wyjściem pod warunkiem, że znają język angielski. Wszystkim tym, którzy chcą poprawiać czytelność dla Google swoich tekstów i mieć te same opcje, które daje All in One SEO Pack w nieco innym ustawieniu (być może niektóre bardziej ukryte) – rekomenduję Yoast SEO.

Podsumowanie

 1. Wtyczkę możesz zainstalować bezpośrednio poprzez sekcję Wtyczki -> Dodaj nową, ale także na szereg innych sposobów.
 2. Zawsze używaj sprawdzonego źródła pobieranych wtyczek. Unikniesz przykrych niespodzianek w postaci ewentualnej infekcji Twojej strony.
 3. Zanim pobierzesz wtyczkę zwracaj uwagę na szereg różnych współczynników.
 4. Jeśli masz możliwość zrobienia czegoś bez konieczności instalacji wtyczki – nie wahaj się ani chwili.
 5. Do sprzedaży produktów wybierz wtyczkę, która będzie najlepiej pasować do Twojego biznesu. Każde płatne rozwiązanie możesz testować przez minimum 14 dni.
 6. Dodanie drugiej wersji językowej to nic trudnego. Warto się do jej uruchomienia dobrze przygotować – tłumacząc teksty i wszystkie frazy, które znajdują się na Twojej stronie.
 7. Wtyczkę do optymalizacji tekstów wybieraj z głową. Możesz zainstalować jedną, sprawdzić jak wyglądają jej ustawienia, następnie usunąć ją i przetestować drugą, a ostatecznie wybrać taką, która odpowiada Ci najbardziej.
 8. Pamiętaj aby nie mieć na swoim WP dwóch wtyczek do wersji językowych albo mających takie same funkcjonalności dwóch wtyczek do SEO. Tego typu przeoczenie może sprawić, że Twoja witryna będzie działać w niewłaściwy sposób.

Jeśli skorzystałeś z treści zawartych w tym kursie zachęcam Cię do wsparcia moich działań:


Jeśli znalazłeś literówkę, daj mi znać, zaznaczając ten tekst i naciskającCtrl+Enter.

UDOSTĘPNIJ