Jak dodać wideo z YouTube’a do bocznej kolumny?

  • Poziom trudności:

Zakładam, że masz już wideo na YouTubie i zależy Ci na tym aby umieścić je w bocznej kolumnie. To musi być naprawdę ciekawe wideo, skoro planujesz wyeksponować je w widocznym miejscu na swojej witrynie. W takim razie przejdźmy do konkretów aby jak najbardziej ułatwić Ci ten proces.

Szerokość kolumny

Na samym początku powinieneś otworzyć swoją stronę i zmierzyć szerokość bocznej kolumny. Niektóre przeglądarki mają wbudowane na stałe mechanizmy pozwalające zbadać poszczególne elementy Twojej strony (w tym także je zmierzyć). Jeśli korzystasz z Chrome, Firefoxa albo Opery, wtedy wystarczy że klikniesz na prawą kolumnę i wybierzesz „Zbadaj” lub „Zbadaj element” zależnie od używanej przeglądarki. Po wybraniu właściwego elementu powinna się podświetlić cała kolumna lub jej fragment wraz z podanymi proporcjami. Pierwsza liczba będzie oznaczała szerokość.

szerokosc-prawej-kolumny

W moim przypadku boczna kolumna ma 299.81px czyli w zaokrągleniu w górę 300px. Takiej wielkości powinienem umieścić wideo tak aby nie wystawało i sztucznie nie rozciągało strony.

Kod z YouTube’a

Teraz potrzebujesz specjalnego kodu, który pozwoli Ci wyświetlić wybrany przez Ciebie film na Twojej stronie.  Aby go uzyskać wejdź na YouTube, wyszukaj wideo i wybierz opcję udostępnij pod filmem. Następnie skorzystaj z dodatkowej opcji Udostępnij na stronie i podaj właściwe proporcje. Możesz wpisać tylko pierwszą wartość (szerokość) i wybrać drugie pole (wysokość), a YouTube sam przeliczy proporcjonalnie rozmiar filmu. Teraz możesz już skopiować kod wyświetlający film.

embed-code

Umieszczanie filmu w bocznej kolumnie

Większość motywów zawiera w bocznym pasku przestrzeń dla Widgetów. Znaczy to że przechodząc przez sekcję Wygląd -> Widgety możesz trafić do miejsca, gdzie znajdują się wszystkie dotychczas umieszczone elementy składające się na boczną kolumnę.

Teraz wystarczy przeciągnąć Widget o nazwie Tekst z lewej strony do przestrzeni po prawej i już połowa drogi będzie za nami. W tytule widgetu może być krótkie hasło „Zobacz” albo coś więcej. W treści wystarczy że umieścisz skopiowany wcześniej kod filmu. Po zapisaniu film powinien być widoczny w bocznej kolumnie.

embedowanie

Wideo choć wygląda jakby było na Twojej stronie w rzeczywistości jest wywoływane z serwerów Google, które jest właścicielem YouTube’a. Zabieg polegający na wyświetleniu wideo na zewnętrznej stronie internetowej (poza youtube.com) nazywa się embedowaniem.

UDOSTĘPNIJ