W jaki sposób pokazać wpis bez publikowania go?

  • Poziom trudności:

Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:

Coraz częściej wpis nie jest dziełem tylko jednej osoby. W większych serwisach to normalne, że każdy wpis przechodzi korektę, dajemy dostęp do wpisu fotografowi, który wykonuje na potrzeby tekstu zdjęcia. Nawet kiedy serwis jest nieduży, wtedy czasami zdarza się dzielić skończonym wpisem z agencją reklamową, znajomym który czyta nasze teksty i poprawia błędy czy czytelnikom newslettera, którzy mają dostęp do treści przed ich publikacją.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • kto widzi szkic Twojego wpisu
  • jaką wtyczkę instalować, aby móc udostępnić wpis bez jego publikacji
  • co zrobić aby wpisy do podglądu były dostępne dłużej niż 48 godzin

Zaczynajmy!

Nowy szkic

Tworząc nowy szkic – jeszcze przed jego publikacją – i korzystając z podglądu tego wpisu otrzymujemy ścieżkę:

?p=10399&preview=true

gdzie „p” równa się numer strony/wpisu, który zacząłeś przygotowywać. Warto przy tej okazji zauważyć że podgląd dotyczy tylko osób zalogowanych do strony, które mają uprawnienia do przeglądania szkiców. Wszyscy pozostali czytelnicy nawet jeśli otrzymaliby adres twojastronawww.pl/?p=10399&preview=true nie będą w stanie przeczytać jego zawartości.

Z pomocą przychodzi wtyczka Public Post Preview która daje możliwość dzielenia się wpisami/stronami z osobami nie posiadającymi na Twoim WordPressie konta użytkownika.

Ważne jest aby tworząc wpis/stronę zapisać szkic przed pobraniem kodu do udostępnienia go. Dzięki temu mamy pewność, że udostępniamy pełną wersję napisanego tekstu. Czas działania linku w ten sposób wygenerowanego wynosi 48 godzin.

Wydłużenie czasu dostępu do wpisu

Aby wydłużyć czas działania linków (np. do 90 dni) nie trzeba żadnych szczególnych umiejętności. Wystarczy przejść do Wygląd -> Edytor a następnie otworzyć plik functions.php i wkleić do niego między otwarciem <?php a zamknięciem ?> poniższy fragment kodu:

<pre class="lang:php decode:true">add_filter( 'ppp_nonce_life', 'my_nonce_life' );
function my_nonce_life() {
return 60 * 60 * 24 * 90;
}

Przy pomocy powyższego kodu szukasz w funkcjach Public Post Preview tej odpowiadającej za długość życia linków i zmieniasz ją na 90 dni. Jeśli potrzebujesz więcej dni, wtedy zamiast 90 na końcu podajesz inną liczbę dni, zapisujesz i już.

Gdyby to się nie udało, wyjściem z całej sytuacji jest wtyczka Public Post Preview Configurator która pozwala na wpisanie ilości godzin przez które wygenerowane linki będą działały. Domyślnie jest 48 godz. Dla ułatwienia poniżej podaję przykładową liczbę godzin, na którą możecie się decydować:

168 godz. = 7 dni
336 godz. = 14 dni
720 godz. = 30 dni
2160 godz. = 90 dni

Inne sposoby – bez użycia wtyczki

Metodą chałupniczą rozwiązującą problem bez wtyczki jest publikowanie gotowego wpisu z datą kilku lat wstecz. Rozwiązanie sprawdza się aczkolwiek nie w 100%. Każde kliknięcie Opublikuj na Twoim blogu sprawia, że wpis mógłby zostać znaleziony przez osoby korzystające z czytników RSS. O ile w przypadku korekty na kilka godzin przed publikacją wpisu niekomercyjnego nie jest to szczególnie istotne, jednak jeśli akcja reklamowa na blogu wymaga dyskrecji – w takich wypadkach lepiej korzystać mimo wszystko ze sprawdzonych rozwiązań, które nie spowodują wycieku objętych tajemnicą informacji.

UDOSTĘPNIJ

Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej: