Jak dodawać na stronie zdjęcia powiększające się po kliknięciu?

 • Poziom trudności:

Uruchomienie standardowej galerii w WordPressie to nic trudnego. Wystarczy wybrać zdjęcia, wgrać je na serwer i we właściwy sposób ustawić tak aby na stronie pojawiły się małe zdjęcia w kilku kolumnach z linkami do dużego zdjęcia każde. Potem tylko odpowiednia wtyczka i wszystko powinno działać jak należy. Dzięki temu każdy to wejdzie na Twoją stronę zobaczy zdjęcia powiększające się po kliknięciu.

Zobacz jak prosto dodać galerię w WordPressie:

galeria-ze-zdjeciami

Efekt powiększania zdjęć i przeskakiwania od jednego do drugiego osiągnąłem pobierając i uruchamiając wtyczkę FancyBox. Co ważne, działa bez konfiguracji.

Jak dodawać zdjęcia powiększające się po kliknięciu?

 1. Kliknij przycisk Dodaj medium
 2. Wybierz opcję Utwórz galerię z lewej strony
 3. Wybierz zdjęcia z biblioteki mediów lub z dysku. Wgrywając pamiętaj aby zdjęcia wcześniej zmniejszyć (polecam mały darmowy program Fast Image Resizer) albo przekonwertować podczas wgrywania na serwer przy pomocy jednej z przydatnych wtyczek (Imsanity lub EWWW Image Optimizer). Zdjęcia umieszczone przeze mnie są za duże, wystarczyłoby w zupełności 1280 lub 1024 szerokości w pikselach.
 4. Po wgraniu fotografii kliknij na Stwórz nową galerię.
 5. Poprzestawiaj kolejność fotografii.
 6. W opcjach dodatkowych wybierz Odnośnik do: plik multimedialny. Możesz także zmienić ilość kolumn.
 7. Kliknij na przycisk wstaw galerię.
 8. Zapisz stronę i ciesz się nowo dodaną galerią.

Dodawanie efektu powiększenia po kliknięciu

Jak widzisz na powyższym przykładzie miniaturki wyglądają już całkiem dobrze ale brakuje efektu powiększenia. Sprawę rozwiązuje np. wtyczka Fancybox, którą wystarczy zainstalować poprzez Wtyczki -> Dodaj nową i uruchomić. Dzięki temu zdjęcia będą powiększać się w nowym oknie i będzie można je w łatwy sposób przeglądać.

fancybox-prezentacja-albumu

Bardzo istotną opcją, o której bardzo często się zapomina jest ustawienie odnośnika do pliku multimedialnego. Jeśli zapomnisz wprowadzić tej modyfikacji zawsze możesz wrócić do edycji fotografii klikając na nią podczas edycji wpisu/strony. Bez problemu znajdziesz tam opcję ustawień odnośnika. Zawsze jeśli chcesz aby miniaturka wskazywała duże zdjęcie – wybieraj plik multimedialny. Dzięki temu strona będzie wiedzieć, żeby nie otwierać dużego zdjęcia w nowej karcie.

Jak zmienić podpisy pod zdjęciami?

Aby zmienić podpisy pod dopiero co dodaną galerią wystarczy edytować jej ustawienia i zmienić nazwę w polu Tytuł.

jak-zmienic-tytul-galerii

Jak całkiem usunąć podpisy z galerii?

Musisz wiedzieć, że podpisy pod zdjęciami wyświetlane za pomocą wtyczki FancyBox znajdują się w kontenerze, który się nazywa #fancy_title. Aby ukryć je na stronie można zmodyfikować kod wtyczki albo ukryć kontener.

Wystarczy, że wkleisz do kodu CSS (w sekcji Wygląd -> Edytor) poniższy fragment kodu:

#fancy_title {
    display: none!important;
}

To wszystko. Mam nadzieję, że ten poradnik Ci się przydał.

fot. Natalia Sławek z jestrudo.pl

UDOSTĘPNIJ
WordPress dla początkujących