Pisanie bez rozproszeń w WordPressie

  • Poziom trudności:

Coraz częściej można zaobserwować tendencję całkowitego upraszczania edytora i ukrywania elementów, które mogłyby rozpraszać piszącego. Tak właśnie skonstruowany jest nowy edytor Gutenberg, który wkrótce stanie się w WordPressie domyślnym edytorem. Tak też od dawna pomyślany jest aktualnie używany edytor wizualny WP posiadający przycisk do pisania bez rozproszeń.


Kiedy wybierzemy ten przycisk – zobaczymy ekran pozwalający edytować tekst bez lewej i prawej kolumny, pozbawiony standardowej nawigacji WordPressa oraz opcji dodatkowych. Będziesz widział tylko dwa pola – pierwsze do uzupełnienia tytułu, a drugie do wpisania treści. Oczywiście przesunięcie kursorem poza pola spowoduje, że część interfejsu stanie się widoczna, zasadniczo jednak idea jest taka, żeby zachęcić Ciebie do nieprzerwanego, niczym nie rozproszonego pisania.

W praktyce tryb pisanie bez rozproszeń w WP wygląda w następujący sposób:

W WordPressie 5.0 edytor treści Gutenberg będzie przypominał to, co jest aktualnie domyślnym trybem pisania bez rozpraszania. Oprócz tego nowy edytor będzie miał tryb pełnoekranowy (Fullscreen mode) pozwalający na jeszcze lepsze doznania przy pisaniu bez rozproszeń:

Alternatywy

Zarówno aktualny edytor TinyMCE jak i Gutenberg muszą prezentować szereg opcji z których użytkownicy WP na co dzień korzystają. Dlatego właśnie nie będą to nigdy w pełni edytory bez rozpraszaczy. Jeśli chcesz korzystać z bezpłatnych narzędzi on-line, które służą do pisania tekstu bez rozproszeń, możesz użyć jednej z poniższych propozycji:

Calmly Writer Online


Zen na Opydo.pl

UDOSTĘPNIJ
WordPress dla początkujących