Jak zmieniać kolor tekstu w edytorze WordPressa?
- Poziom trudności:
Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:
Osobiście ze zmiany koloru tekstu w WordPressie nie korzystam prawie wcale. Wiem jednak, że wielu klientów używa tej opcji i wtedy pisane w barwach tęczy teksty są kolorowe i profesjonalne. 😉 Z tego powodu chciałbym przedstawić sposób w jaki edytować tekst w edytorze wizualnym i jak automatyzować proces tak aby zmiana kolorystyczna np. nagłówków była jeszcze prostsza.
Zachęcam Cię abyś nie nadużywał opcji kolorowania tekstów. Tekst z dużą ilością kolorów nie prezentuje się w dobry sposób. Jeśli zależy Ci na ożywieniu kolorystycznym nagłówków – przejdź na koniec tego wpisu. Jeśli chcesz jeden element wyróżnić – nie będzie to użycie zbyt rażące. Gorzej jeśli chcesz zrobić sobie krzywdę taką jak ja tu.
Uwaga na początek – jeśli nie widzisz opcji kolorowania tekstu w swoim edytorze wizualnym skorzystaj z opcji „Przełącz widoczność paska narzędzi”:
Jak zmienić kolor tekstu?
Obok justowania znajduje się ikona
która służy do zmiany koloru tekstu.
Aby z niej skorzystać należy zaznaczyć tekst, a następnie wybrać strzałkę do dołu obok podkreślonej litery A. Z rozwiniętego menu można wybrać kolor z dostępnej palety lub skorzystać z opcji „inny” aby użyć jednego z 16,7 milionów dostępnych kolorów.
Powyższa paleta kolorów będzie różnić się od tego co zobaczysz w swoim panelu WordPressa, a to dlatego że pliki .gif obsługują tylko 256 kolorów. Nie jest to jednak ważne w tej chwili. Sprawdź jak paleta prezentuje się w Twoim panelu.
Zwróć uwagę, że po wyborze koloru z palety „inne” pojawi się on w jednym z ośmiu dodatkowych miejsc pod na samym dole palety. To miejsca w których zapamiętywane są tymczasowo niestandardowe kolory. Warto przy tej okazji nadmienić, że zapamiętane kolory będą dostępne do momentu zapisania edytowanej strony, odświeżenia karty w przeglądarce albo przejścia w inną część panelu WordPressa. Kiedy jednak wykorzystasz dowolny kolor z palety „inne” w tekście wtedy jego kod zostanie zapisany w kodzie HTML i będziesz miał do niego dostęp poprzez tryb tekstowy.
Jak usunąć kolor tekstu?
Wśród dostępnej palety kolorów znajdziesz również pole z krzyżykiem przy pomocy którego możesz usunąć kolorowanie tekstu. Aby to zrobić wystarczy że zaznaczysz tekst, który ma nie być kolorowany, a następnie wybierzesz wspomnianą wyżej opcję „nie określaj koloru”.
Do zmiany koloru możesz użyć również narzędzia „usuń formatowanie”
jednak wtedy oprócz koloru znikną także style odpowiedzialne za formatowanie: pogrubienie, kursywa, podkreślenie itp. Korzystaj z tej opcji jeśli zależy Ci na całkowitym oczyszczeniu tekstu ze stylów.
Jak wygląda kod HTML po pokolorowaniu tekstu?
Po skorzystaniu z opcji „kolor tekstu” w trybie wizualnym, zmienia się kod HTML tekstu. Można go podejrzeć w trybie tekstowym. Do wybranego fragmentu tekstu, który został pokolorowany dodawany jest znacznik <span> określający kolor.
Możesz równie dobrze dodać kolor ręcznie wpisując przed kolorowaną frazą:
<span style="color: #ff0000;">
gdzie zamiast #ff0000; wpiszesz właściwy kod HEX koloru, którym chcesz wyróżnić tekst. Po zakończeniu frazy nie zapomnij wpisać:
</span>
W języku HTML i CSS kolor określany być może na dwa sposoby:
- przy pomocy nazw kolorów w języku angielskim np. red
- przy pomocy kodów HEX czyli koloru zapisanego w trybie szesnastkowym np. #ff0000
Warto nauczyć się korzystać z kodu HEX dla kolorów, bo tylko on jest w stanie określić każdy z 16 mln kolorów, które mamy dostępne w palecie. Aby w łatwy sposób poznać kod HEX określonego koloru wystarczy wejść do palety kolorów (strzałka w dół obok podkreślonego A), wybrać „inne”, a następnie dokonać wyboru koloru. W czwartym polu od góry po prawej strony otrzymamy po takiej operacji kod HEX oznaczony symbolem #.
Jak zmienić na stałe kolor nagłówków?
Załóżmy, że chcesz zmienić kolor wszystkich nagłówków <h3> w każdym Twoim wpisie. Zamiast kolorować każdy jeden przy pomocy poznanej wyżej opcji możesz skorzystać z CSS-a aby każdy nagłówek umieszczony już we wpisie i wszystkie dodane po tej zmianie miały określony kolor. Aby to zrobić możesz skorzystać z opcji „Zbadaj element”, wpisać w określonym elemencie h3 ręcznie color: i nazwę w formacie HEX.
Jeśli kolor na stronie się zmienił, wtedy musisz to co wpisałeś skopiować do kodu CSS umieszczonego w sekcji Wygląd -> Edytor w pliku style.css. W moim przypadku był to kod:
.post-content h3 { color: #ff0000; }
Po wklejeniu powyższego kodu do pliku style.css efekt czerwonych nagłówków pozostał na stronie na stałe.
Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:
Przydało się, wielkie dzięki =]