Jak zmieniać kolor tekstu w edytorze WordPressa?

  • Poziom trudności:

Osobiście ze zmiany koloru tekstu w WordPressie nie korzystam prawie wcale. Wiem jednak, że wielu klientów używa tej opcji i wtedy pisane w barwach tęczy teksty są kolorowe i profesjonalne. 😉 Z tego powodu chciałbym przedstawić sposób w jaki edytować tekst w edytorze wizualnym i jak automatyzować proces tak aby zmiana kolorystyczna np. nagłówków była jeszcze prostsza.

Zachęcam Cię abyś nie nadużywał opcji kolorowania tekstów. Tekst z dużą ilością kolorów nie prezentuje się w dobry sposób. Jeśli zależy Ci na ożywieniu kolorystycznym nagłówków – przejdź na koniec tego wpisu. Jeśli chcesz jeden element wyróżnić – nie będzie to użycie zbyt rażące. Gorzej jeśli chcesz zrobić sobie krzywdę taką jak ja tu.

Uwaga na początek – jeśli nie widzisz opcji kolorowania tekstu w swoim edytorze wizualnym skorzystaj z opcji „Przełącz widoczność paska narzędzi”:

jesli-nie-widzisz-drugiej belki

Jak zmienić kolor tekstu?

Obok justowania znajduje się ikona

kolor

która służy do zmiany koloru tekstu.

Aby z niej skorzystać należy zaznaczyć tekst, a następnie wybrać strzałkę do dołu obok podkreślonej litery A. Z rozwiniętego menu można wybrać kolor z dostępnej palety lub skorzystać z opcji „inny” aby użyć jednego z 16,7 milionów dostępnych kolorów.

wybor-koloru

Powyższa paleta kolorów będzie różnić się od tego co zobaczysz w swoim panelu WordPressa, a to dlatego że pliki .gif obsługują  tylko 256 kolorów. Nie jest to jednak ważne w tej chwili. Sprawdź jak paleta prezentuje się w Twoim panelu.

Zwróć uwagę, że po wyborze koloru z palety „inne” pojawi się on w jednym z ośmiu dodatkowych miejsc pod na samym dole palety. To miejsca w których zapamiętywane są tymczasowo niestandardowe kolory. Warto przy tej okazji nadmienić, że zapamiętane kolory będą dostępne do momentu zapisania edytowanej strony, odświeżenia karty w przeglądarce albo przejścia w inną część panelu WordPressa. Kiedy jednak wykorzystasz dowolny kolor z palety „inne” w tekście wtedy jego kod zostanie zapisany w kodzie HTML i będziesz miał do niego dostęp poprzez tryb tekstowy.

Jak usunąć kolor tekstu?

Wśród dostępnej palety kolorów znajdziesz również pole z krzyżykiem przy pomocy którego możesz usunąć kolorowanie tekstu. Aby to zrobić wystarczy że zaznaczysz tekst, który ma nie być kolorowany, a następnie wybierzesz wspomnianą wyżej opcję „nie określaj koloru”.

usuwanie-koloru

Do zmiany koloru możesz użyć również narzędzia „usuń formatowanie”

gumka

jednak wtedy oprócz koloru znikną także style odpowiedzialne za formatowanie: pogrubienie, kursywa, podkreślenie itp. Korzystaj z tej opcji jeśli zależy Ci na całkowitym oczyszczeniu tekstu ze stylów.

Jak wygląda kod HTML po pokolorowaniu tekstu?

Po skorzystaniu z opcji „kolor tekstu” w trybie wizualnym, zmienia się kod HTML tekstu. Można go podejrzeć w trybie tekstowym. Do wybranego fragmentu tekstu, który został pokolorowany dodawany jest znacznik <span> określający kolor.

kod-koloru

Możesz równie dobrze dodać kolor ręcznie wpisując przed kolorowaną frazą:

<span style="color: #ff0000;">

gdzie zamiast #ff0000; wpiszesz właściwy kod HEX koloru, którym chcesz wyróżnić tekst. Po zakończeniu frazy nie zapomnij wpisać:

</span>

W języku HTML i CSS kolor określany być może na dwa sposoby:

  • przy pomocy nazw kolorów w języku angielskim np. red
  • przy pomocy kodów HEX czyli koloru zapisanego w trybie szesnastkowym np. #ff0000

Warto nauczyć się korzystać z kodu HEX dla kolorów, bo tylko on jest w stanie określić każdy z 16 mln kolorów, które mamy dostępne w palecie. Aby w łatwy sposób poznać kod HEX określonego koloru wystarczy wejść do palety kolorów (strzałka w dół obok podkreślonego A), wybrać „inne”, a następnie dokonać wyboru koloru. W czwartym polu od góry po prawej strony otrzymamy po takiej operacji kod HEX oznaczony symbolem #.

paleta-kolorow

Jak zmienić na stałe kolor nagłówków?

Załóżmy, że chcesz zmienić kolor wszystkich nagłówków <h3> w każdym Twoim wpisie. Zamiast kolorować każdy jeden przy pomocy poznanej wyżej opcji możesz skorzystać z CSS-a aby każdy nagłówek umieszczony już we wpisie i wszystkie dodane po tej zmianie miały określony kolor. Aby to zrobić możesz skorzystać z opcji „Zbadaj element”, wpisać w określonym elemencie h3 ręcznie color: i nazwę w formacie HEX.

zbadaj-element-kolory-w-naglowkach

Jeśli kolor na stronie się zmienił, wtedy musisz to co wpisałeś skopiować do kodu CSS umieszczonego w sekcji Wygląd -> Edytor w pliku style.css. W moim przypadku był to kod:

.post-content h3 {
    color: #ff0000;
}

Po wklejeniu powyższego kodu do pliku style.css efekt czerwonych nagłówków pozostał na stronie na stałe.

UDOSTĘPNIJ
WordPress dla początkujących