Jak zablokować prawy przycisk myszy aby utrudnić kopiowanie zdjęć?
- Poziom trudności:
Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:
Każdy fotograf, który dzieli się swoimi pracami w sieci (a czy któryś z zawodowców poszukujących zleceń się jeszcze nimi nie dzieli?) w pewnym momencie dochodzi do wniosku, że warto byłoby zabezpieczyć swoje zdjęcia przed kradzieżą. Jest kilka sposobów pozwalających na wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń i chociaż każdy z nich można w określony sposób obejść to przypuszczam, że warto je zastosować aby trochę utrudnić kradzież wykonanych przez Ciebie zdjęć. Pamiętaj jednak, że jeśli po drugiej stronie matrycy znajdzie się ktoś obeznany z mechanizmami przeglądarki, to żaden sposób nie będzie wystarczająco bezpieczny.
Nie zmienia to jednak faktu, że przed kradzieżą należy się chronić wszystkimi możliwymi sposobami. Nie przedłużając chciałbym zaprezentować Ci prosty sposób na blokadę prawego przycisku myszy. Aby ją wprowadzić do strony opartej na WordPressie musisz przejść do sekcji Wygląd -> Edytor do edycji pliku header.php, a następnie znaleźć element <head> i </head>. Pomiędzy pierwszym, a drugim elementem (w miejscu gdzie postawiłem „i”) musisz wkleić poniższy fragment kodu:
<script language="Javascript1.2"> // poniżej wpisz treść komunikatu am = "Nie możesz skopiować tego zdjęcia, bo to niezgodne z prawem."; bV = parseInt(navigator.appVersion) bNS = navigator.appName=="Netscape" bIE = navigator.appName=="Microsoft Internet Explorer" function nrc(e) { if (bNS && e.which > 1){ alert(am) return false } else if (bIE && (event.button >1)) { alert(am) return false; } } document.onmousedown = nrc; if (document.layers) window.captureEvents(Event.MOUSEDOWN); if (bNS && bV<5) window.onmousedown = nrc; </script>
Zobacz jakie to proste:
Oczywiście zamiast fragmentu „Nie możesz skopiować tego zdjęcia, bo to niezgodne z prawem.” możesz wpisać dowolny tekst. Przykładowo możesz powołać się na paragraf bezpośrednio dotyczący naruszenia praw autorskich:
USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Art. 78. 1.
Twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo – na żądanie twórcy – zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny.
Czy powyżej zaprezentowany sposób ochroni Twoje zdjęcia przed kopiowaniem? Bynajmniej. Co prawda Chrome, Opera i Firefox zablokują menu kontekstowe z opcją „Zapisz obraz jako”, ale Microsoft Edge oraz Safari wyświetlą komunikat i jednocześnie menu kontekstowe. Pojawi się więc ostrzeżenie ale będzie można jednocześnie skopiować fotografię. Ponadto jeśli ktoś nie boi się szukania zdjęć w kodzie witryny kliknie kombinację klawiszy pozwalającą pokazać źródło i szybko przeszuka HTML w poszukiwaniu zdjęć. Potem dwa kliknięcia dzielą go od pobrania całej fotografii w dużym rozmiarze.
Blokada prawego przycisku myszy nie zabezpiecza również przed robieniem zrzutu ekranu. Może faktycznie nie uda się w ten sposób pozyskać największej rozdzielczości zdjęcia ale niektórym może to rozwiązanie wystarczyć.
Inne sposoby na zabezpieczenie swoich fotografii
Nie umieszczanie zdjęć w sieci
Najskuteczniejsza metoda rozwiązująca w 100% problem kradzieży fotografii. 🙂
Znak wodny
Bardzo dobry sposób. Znaki wodne to najczęściej półprzezroczyste logo umieszczone w rogu zdjęcia. Należy pamiętać aby nie umieszczać znaku wodnego na jednolitym tle, bowiem wtedy usunięcie go w Photoshopie zajmuje kilkanaście sekund. Lepiej umieścić go w miejscu gdzie lekko nachodzi na postać albo inny ważny element fotografii. Wtedy będzie go ciężej usunąć.
Idealnym wyjściem jest umieszczenie dodatkowych cienkich półprzezroczystych linii tak aby ochronić jeszcze lepiej swoje zdjęcie. Tego typu znaki wodne wykorzystują banki płatnych fotografii.
Przykrycie zdjęcia pustym gifem
Sposób polegający na wyświetleniu nad obrazkiem przezroczystego gifa. Dzięki temu ktoś kto próbuje wybrać klasyczne „Zapisz obraz jako” pobierze gifa zamiast ukrywanego zdjęcia. Wymaga podstawowej znajomości kodu i można go obejść badając element strony i szukając w kodzie właściwego obrazka.
Dzielenie zdjęcia na mniejsze fragmenty
Kto pamięta internet z lat ’90 ten kojarzy, że strony wczytywały się fragmentami. Działo się to dlatego, że wygląd witryny był pokawałkowany na dziesiątki elementów, które miały wczytywać się dzięki temu szybciej. Obecnie nikomu chyba nie przychodzi do głowy dzielenie na kawałki motywu (też dlatego że strony wykonuje się nieco inaczej), ale da się w sieci wyczytać o metodzie ochrony zdjęć poprzez cięcie jej na kawałki. Dzięki temu złodziej musi wykonać pracę polegającą na pobraniu wszystkich elementów zdjęcia i później ułożeniu ich podobnie jak układa się puzzle.
Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:
Głupie rozwiązanie, ponieważ blokuje się możliwość skopiowania nawet tekstu np adresu email. Po drugie wystarczy zapisać stronę ctrl+s i już ma się zdjęcie.
Prezydent.pl zrobił coś lepszego: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,305,-koncert-warszawiacy-spiewaja-niezakazane-piosenki-.html
Trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy na zdjęcie 🙂
Ctrl+C i Ctrl+V w dalszym ciągu działa więc można sobie poradzić. Ale faktycznie, tak jak napisałem w tekście, jest wiele sposobów na ominięcie tego sposobu i pobranie zdjęcia. A patentu z Prezydent.pl nie znałem – dzięki 🙂
Ciekawe rozwiązanie, bo nie da się kompletnie nic wtedy skopiować.