Jak wyłączyć wtyczkę na określonych stronach/wpisach?

  • Poziom trudności:

Czasami na zaawansowanych stronach pojawia się konflikt wtyczek. Zauważamy, że pewna funkcjonalność nie chce działać, szukamy rozwiązania i okazuje się, że po wyłączeniu innej wtyczki wszystko działa bez zarzutu. Problem w tym, że jedna i druga potrzebna jest nam do realizacji konkretnych zadań i nie możemy sobie pozwolić na rezygnację z żadnej z nich. Z pomocą przychodzi wtyczka pozwalająca na wyłączenie niektórych pluginów na określonych podstronach.

Drugim pozytywnym aspektem tego typu wtyczki jest możliwość przyspieszenia strony. Nie trzeba być ekspertem aby zauważyć, że strona z dużą ilością wtyczek działa wolniej i jest mniej stabilna. W takiej sytuacji włączanie wtyczki tylko w określonym miejscu w którym się z niej korzysta (np. slider tylko na stronie głównej) znacznie przyspieszy ładowanie skryptów potrzebnych do działania witryny.

W moim przypadku miały ze sobą konflikt wtyczki: Inline Javascript Plugin oraz WP Canvas – ShortcodesPonieważ niewiele dało się zrobić, dlatego postanowiłem zainstalować Plugin Organizer. W opisie możesz wyczytać, że wtyczka pozwala określić kolejność ładowania wtyczek, a także pozwala na selektywne wyłączanie wtyczek na poszczególnych stronach. Plugin Organizer może nie jest demonem piękna, ale co najważniejsze – działa.

Po instalacji i uruchomieniu wtyczki pojawi się z lewej strony w Panelu administracyjnym nowa zakładka o tej samej nazwie co wtyczka. Proponuję abyś na początku kliknął na „Settings”.

general-settings

Zgoda, wygląda to bardzo przeciętnie, ale trzeba twórcom wtyczki wybaczyć. Po zobaczeniu tego ekranu włącz opcję „Selective Plugin Loading”.

Teraz wystarczy że przejdziesz do edycji albo dodawania nowej strony/wpisu. Dodatkowe okno Plugin Organizera powinieneś zobaczyć na dole pod treścią (albo jeszcze niżej). Jeśli go nie widzisz to na górze znajdź:

opcje-ekranu

Następnie wybierz „Opcje ekranu” i zaznacz Plugin Organizer. Teraz z pewnością zobaczysz dodatkowe okno zainstalowanej niedawno wtyczki.

Przed wyłączeniem konfliktowego pluginu bardzo możliwe, że będziesz musiał zaakceptować zgodę na nadpisanie ustawień wpisu/strony. Wystarczy, że zaznaczysz poniższy checkbox i zapiszesz szkic, opublikujesz lub dokonasz zaktualizowania strony.

override

W miejscu powyższego okna po zapisaniu powinna pojawić się lista wtyczek.

plugins

Teraz wystarczy, że klikniesz na „On” przy niechcianej na stronie wtyczce. Zielony przycisk zmieni się w czerwony „Off” i po zapisaniu ta wtyczka nie będzie używana na stronie.

Warto przy okazji zapoznać się z dodatkowymi ustawieniami nad listą wtyczek.

children

Zaznaczenie pierwszego checkboxa pozwala na przypisanie wszystkich ustawień z edytowanego wpisu na wpisy podrzędne.

UDOSTĘPNIJ