Jak wykonać kopię zapasową i zaktualizować witrynę?

  • Poziom trudności:

Niespecjalnie lubię przysłowie „ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili” bo jest w nim coś z wywyższania się tych, którzy są przezorni nad tymi, którzy ostrożności nie zachowują ale mimo wszystko jest w nim sporo racji. Szczególnie da się to zobaczyć jeśli posiadasz stronę na WordPressie i sam musisz zadbać o jej bezpieczną aktualizację. Kopia zapasowa w tej sytuacji jest niezbędnym minimum jakie powinieneś wykonać przed aktualizowaniem czegokolwiek.

Boję się aktualizować, żeby nic mi nie znikło

Najczęściej strach przed aktualizacją WordPressa związany jest z tym, że ktoś kiedyś zaktualizował motyw bez Child Theme (o tym co to jest dowiesz się później) albo update’ował wtyczki bez zrobienia uprzednio kopii zapasowej i skończyło się to nie najlepiej dla właściciela strony. „Lepiej zostawić WP tak jak jest i nic nie aktualizować” – myśli być może wiele osób. Niestety jest to złudna metoda na zapewnienie sobie świętego spokoju, bowiem długo nieaktualizowany WordPress jest bardziej podatny na ataki, nie ma łatanych na bieżąco luk bezpieczeństwa przez co witryna może trafić w niepowołane ręce.

Jedno jest pewne – pośpiech nie jest dobrym doradcą. Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki w kierunku aktualizowania czegokolwiek na WordPressie przeczytaj podstawowe komunikaty wyświetlające się w pobliżu przycisku:

O konieczności wykonania kopii przed aktualizacją WordPressa ostrzega poniższy komunikat:

Niestety mało osób zwraca na niego uwagę licząc na to, że jakoś to będzie. A potem zdarza się, że coś przestaje działać i zaczyna się nerwowe poszukiwanie pomocy na grupach. Czasami – jeśli reakcja nie jest wystarczająco szybka – może się okazać, że jest już za późno. W poniższym materiale podpowiem Ci jak takiej sytuacji uniknąć.

Skoro jednak czytasz ten wpis i chcesz się dowiedzieć w jaki sposób przygotować się do aktualizacji WordPressa, to jestem spokojny o to, co będzie się działo z Twoją stroną. Po sporządzeniu pełnej kopii zapasowej i przeprowadzeniu procesu aktualizacji będziesz mógł zapoznać się z kilkoma najczęstszymi problemami jakie pojawiają się przy tej okazji i we właściwy sposób zareagować aby je rozwiązać.

Materiał przeznaczony jest dla wszystkich, którzy posiadają wersję WordPress późniejszą niż 3.3.1.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • co aktualizować i w jakich sytuacjach aktualizować nie warto?
  • jak zrobić kopię zapasową plików poprzez klienta FTP oraz kopię zapasową bazy danych?
  • której wtyczki użyć aby wykonywać kopie zapasowe cyklicznie?
  • jak wygląda sam proces aktualizacji?
  • jakie rozwiązanie pomoże w bezproblemowym powrocie do starszych wersji wtyczki?
  • jakie błędy możesz natrafić po skończeniu procesu aktualizacji?

Zaczynajmy!

== CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ ==

Dostęp do Treści Premium!

Zapłać 20 PLN i skorzystaj z tego oraz innych artykułów Premium przez cały rok . To mniej niż 30 gr. za artykuł!

Odblokuj
Sprawdź
Zapoznałem się z regulaminem.

UDOSTĘPNIJ