Jak wyczyścić style tekstu w WordPressie?

  • Poziom trudności:

Wielu projektantów stron internetowych, niezależnie od tego, czy tworzą strony w oparciu o silnik WordPressa, Joomli czy inny, zachęca użytkowników do pisania tekstów bezpośrednio w edytorze wizualnym CMS’a. Praktyka praktyką ale bardzo często przyzwyczajenia biorą górę i ciężko zrezygnować z domyślnego edytora tekstu jakim jest np. Microsoft Word. W takich właśnie sytuacjach z pomocą przychodzą przyciski „wklej jako tekst” oraz „usuń formatowanie”. O pierwszym przeczytasz tutaj, a teraz zajmiemy się drugą funkcją.

Trzeba przyznać, że  edytor wizualny WordPressa całkiem nieźle radzi sobie z tekstem przenoszonym z Worda. Mam na myśli to, że przenosi style takie jak pogrubienie, kursywę, podkreślenie czy wypunktowanie lub nagłówki, a nie bierze pod uwagę stylów, które mogłyby na stronie internetowej źle wyglądać. W dodatku tekst, który z niego zwykle wklejamy – wbrew powszechnym opiniom – nie zawiera niepotrzebnego kodu jak niegdyś.

Może się jednak zdarzyć, że będziemy chcieli nasz tekst całkowicie oczyścić z wszelkich wyróżników. A może będziemy kopiować tekst z jednej strony internetowej na drugą, wraz z treścią wkleimy różne style, które nie będą dobrze wyglądały na naszej witrynie. W takiej sytuacji możemy skorzystać z ikony:

Skorzystać z niego można w taki sposób, w jaki korzystasz z większości narzędzi edytora wizualnego WP. Wystarczy zaznaczyć tekst zawierający niechciane style i wcisnąć ikonę gumki:

Warto przy tej okazji zauważyć, że usunięcie formatowania nie sprawi, że usuniemy nagłówki albo listę numerowaną. W tej sytuacji trzeba sobie poradzić w inny sposób. Tym sposobem jest zaznaczenie nagłówków i wybranie z listy rozwijanej „Akapitu” oraz odznaczenie „Numerowania”. Kiedy to zrobimy, każdy nagłówek oraz każda linia wypunktowania (niezależnie od tego, czy było to numerowanie czy punktowanie) będzie umieszczona w nowym akapicie. Jeśli wolimy te elementy umieścić jeden pod drugim bez odstępów, wtedy czeka nas dodatkowa praca nad uporządkowaniem treści.

Analogicznie należy postąpić z wypunktowaniem, blokiem z cytatem czy odnośnikiem. Zrezygnować z nich można klikając na ikonę użytą do zastosowania określonego stylu.
UDOSTĘPNIJ
WordPress dla początkujących