Jak włączyć pasek narzędzi administratora?

  • Poziom trudności:

Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:

Zauważalną przewagą WordPressa wśród innych systemów do zarządzania treścią jest pasek narzędzi pozwalający na szybki dostęp do kokpitu, edycji wpisu/strony czy dodawania nowych treści. Chociaż po instalacji czystego WordPressa i zalogowaniu się na konto administratora pasek powinien automatycznie się pokazać po wejściu na Twoją stronę, to w praktyce czasami pasek się nie wyświetla. W tym mikrokursie chciałbym Ci zaproponować kilka porad, które mogą pomóc przywrócić pasek we właściwe miejsce.

Zacznijmy od najprostszych rozwiązań. Bardzo możliwe, że Twój pasek nie jest widoczny bo opcja jego wyświetlania jest wyłączona w panelu. Aby to sprawdzić wejdź do Użytkownicy -> Twój profil i znajdź opcję:

pasek-narzedzi

Jak widać powyżej opcja wyświetlania paska narzędzi została wyłączona. Zaznaczenie opcji „Pokazuj pasek narzędzi” powinno załatwić problem.

Szablon nie obsługuje paska narzędzi

Byłoby dziwne gdyby kupiony albo pobrany z domyślnych szablonów na wordpress.org szablon nie obsługiwał domyślnie paska narzędzi. Może się jednak zdarzyć, że ktoś omyłkowo usunął kod odpowiadający za Jego wyświetlanie.

W tej sytuacji dobrze jest wejść do Wygląd -> Edytor do pliku footer.php i sprawdzić czy przed zamknięciem znacznika <body> znajduje się linijka kodu:

<?php wp_footer(); ?>

Jeśli jej nie znalazłeś to wystarczy dopisać powyższą linijkę. Fragment kodu odpowiada m.in. za umieszczenie wywołania plików .js oraz za wyświetlenie paska narzędzi.

Wtyczki ukrywające pasek narzędzi

Repozytorium wtyczek WordPressa posiada kilka wtyczek pozwalających na ukrycie paska narzędzi:

Pozostałe wtyczki odpowiadające za ukrywanie paska narzędzi są mniej popularne ale jeśli znajdziesz w spisie którąś z nich albo inną, mniej popularną, zawierającą w nazwie „hide/disable admin bar” wtedy wyłącz ją i sprawdź czy pasek się pojawił.

Ukrycie paska w functions.php

Jeśli wykluczyłeś już ustawienia Użytkownika, funkcję wp_footer i wtyczki, proponuję żebyś zerknął do Wygląd -> Edytor do edycji pliku functions.php. Najlepiej jak poszukasz (Ctrl + F) po frazie „admin_bar” albo „adminbar”. Możliwe że ktoś dodał funkcję add_filter ukrywającą pasek narzędzi. Jeśli znajdziesz podobną linijkę:

add_filter('show_admin_bar', '__return_false');

wytnij ją z dokumentu, zapisz i sprawdź rezultat. Powyższa linia ma za zadanie ukryć admin bar nawet jeśli użytkownik jest zalogowany.

Pamiętaj, że przed edycją warto zachować kopię zapasową edytowanego pliku tak aby przypadkiem nieumyślnie nie unieszkodliwić swojej witryny.

Problem z cache i wtyczką W3 Total Cache

Z ostatnim problem spotkałem się całkiem niedawno i przez pewien czas szukałem odpowiedzi na pytanie dlaczego pasek narzędzi znika (był widoczny w Kokpicie po zalogowaniu się a po przejściu na stronę go nie było). To na pewno nie kwestia wtyczek, bo wszystkie wyłączyłem i sytuacja się powtórzyła. Włączyłem na chwilę na stałe pasek administracyjny i okazało się, że strona nie widzi czy ktoś jest zalogowany czy nie. Upewniłem się jeszcze czy jestem na pewno zalogowany – w karcie obok miałem otwarty panel więc na 100% tak.

Sytuacja była o tyle ciekawa, że kiedy otwierałem kartę w trybie incognito (Chrome) albo w oknie prywatnym (Firefox) to admin bar był widoczny po zalogowaniu się i podczas poruszania się po stronie.

Wiedząc że chodzi z pewnością o cache (strona gubiła informację o zalogowaniu się) postanowiłem przejrzeć opcję wtyczki W3 Total Cache, którą miałem zainstalowaną. Znalazłem w ustawieniach dwie opcje, które muszą być koniecznie włączone:

w3_total_cache

Wielu osobom tego typu ustawienia pomagają, ale w moim przypadku nie pomogły. Konieczne było nie tylko wyłączenie wtyczki, ale także edycja pliku .htaccess – przywrócenie go do stanu sprzed instalacji W3 Total Cache.

Dopiero gdy plik .htaccess wyglądał w następujący sposób:

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

problem ze znikającym paskiem narzędzi zniknął.

Mam nadzieję, że któryś z powyższych sposobów zadziałał u Ciebie i udało Ci się przywrócić pasek narzędzi.

UDOSTĘPNIJ

Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej: