Jak w łatwy sposób dzielić się kodem przy pomocy serwisu PasteBin?

  • Poziom trudności:

Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:

Warto zaprzyjaźnić się z serwisem PasteBin. Pozwala on dzielić się kodem swojej witryny wtedy, gdy chcemy zapytać innych o naprawę/modyfikację swojej witryny. Zapraszam Cię do krótkiego przewodnika wyjaśniającego w jaki sposób działa PasteBin i dlaczego to lepsza forma dzielenia się kodem aniżeli Facebook albo mail.

Jeśli wysyłasz komuś długi fragment kodu przez Facebooka, wtedy umiera jeden mały kotek. Kod ma to do siebie, że lepiej się prezentuje z wcięciami i kolorowaniem składni. Kiedy tego brakuje, wtedy staje się mało zrozumiałym zlepkiem znaków i ciężko go odczytać.

facebook

Jeszcze pół biedy jeśli to kilka linijek kodu. Gorzej jak wklejasz kilkaset wersów kodu w małym oknie Facebooka oczekując, że ktoś w kilka chwil się w tym połapie.

Trochę lepszym rozwiązaniem jest wysyłka kodu mailem.

mail

Minus jest taki, że i wtedy brakuje kolorowania składni, a dłuższe linijki się zawijają, brakuje numerowania wersów i nie jest tak prosto zapoznać się z kodem.

Zdecydowanie najlepszym sposobem dzielenia się kodem są serwisy typu PasteBin. Wystarczy wkleić tam fragment kodu i wybrać w jakim języku jest napisany (dla podświetlenia składni). Po kilku sekundach można przesłać linka do fragmentu kodu, którym chcemy się podzielić.

Zobacz na przykładzie jak udostępniłem kod pliku header.php. Fragment kodu możesz podejrzeć pod adresem:

http://pastebin.com/D2ktFqYs

a dodawanie go zajęło dosłownie kilkanaście sekund.

jak-uzywac-pastebin

Zwróć uwagę na kilka ważnych drobiazgów zanim zaczniesz korzystać z PasteBin:

  • nigdy nie udostępniaj całej zawartości pliku wp_config.php w ten sposób. Zawarte są tam hasła do Twojej bazy danych. Posiadający odpowiednią wiedzę internauta przy pomocy tych danych może wejść do Twojej bazy MySQL i np. zmienić Twoje hasło do strony.
  • zwracaj uwagę czy pliki które w całości umieszczasz nie mają zapisanych loginów lub haseł do Twojej strony
  • zapoznaj się z opcją czasowego udostępniania (np. na 10 minut lub godzinę) oraz opcją Paste Exposure – unlisted, która spowoduje ukrycie Twojego kodu na liście polecanych i trendów na stronie głównej PasteBin. Niektórzy sugerują aby zawsze oznaczać kod jako Unlisted.
UDOSTĘPNIJ

Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:

WordPress dla początkujących