Jak stworzyć nowy sidebar na stronie w WordPressie?
- Poziom trudności:
Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:
Chcąc rozbudować stronę o nowe elementy warto stworzyć nową przestrzeń, do której będzie można dodawać widgety. W tym minikursie dowiesz się w jaki sposób założyć nowy sidebar. Podpowiemy też jakie wtyczki są najczęściej używane w bocznej kolumnie i w stopce stron internetowych.
Aby dodać przestrzeń dla nowych widgetów wejdź do edycji pliku functions.php w sekcji Wygląd -> Edytor.
Rejestracja sidebara
Kiedy już będziesz mógł swobodnie edytować plik functions.php dopisz w ramach języka PHP następujący skrawek kodu:
if (function_exists('register_sidebar')) { register_sidebar(array( 'name' => 'Prawa kolumna', 'id' => 'prawa-kolumna', 'description' => 'To są widżety w prawej kolumnie', 'before_widget' => '<div id="%1$s" class="widget %2$s">', 'after_widget' => '</div>', 'before_title' => '<h2>', 'after_title' => '</h2>' )); }
Na początek kilka słów wyjaśnień. Przy pomocy powyższego kodu sprawdzasz czy funkcja 'register_sidebar’ została już użyta. Jeśli nie to w linijce 2 rejestrujesz sidebar i kolejno przypisujesz mu nazwę (ma ona szczególne znaczenie ale o tym za chwilę), nadajesz identyfikator, dodajesz opis i konstrukcję przed i po zarówno widgecie jak i rozpoczynającą i kończącą tytuł widgeta.
Wywołanie na stronie
Następnie w miejscu w którym chcesz umieścić widget wklejasz następujący fragment kodu:
<div class="sidebar"> <?php if ( !function_exists('dynamic_sidebar') || !dynamic_sidebar('Prawa kolumna') ) : ?> <?php endif; ?> </div>
Pierwsza i ostatnia linijka odpowiada za stworzenie kontenera który będzie obejmował sidebar i wszystkie widgety. W dalszej kolejności kod PHP wywołuje element 'Prawa kolumna’. Ważne jest, aby w linii 2 podać na końcu pomiędzy apostrofami nazwę sidebara jaką wpisałeś w momencie jego rejestracji.
To wszystko. Teraz możesz przejść do Wygląd -> Widgety i umieścić w nowym sidebarze dowolne widgety.
Jakie widgety mogę umieścić w bocznej kolumnie albo w stopce?
3D Tag Cloud – często spotykana w sieci chmura tagów. Mi osobiście się nie podoba ale wiele osób uważa że dodaje uroku witrynom, dlatego nie mogę o niej przy tej okazji nie wspomnieć.
Display Widgets – prosta wtyczka umożliwiająca ukrycie niektórych widgetów na wybranych przez siebie stronach. Dzięki niej możesz stworzyć strony które mają różną zawartość sidebara w zależności od miejsca na stronie gdzie się znajdujesz. Ustawienia widoczności każdego widgetu są dostępne pod jego standardowymi polami. Można także w łatwy sposób wyłączyć widoczność widgetu na wszystkich stronach.
Ditty News Ticker – wtyczka dla zwolenników przewijanych pasków z treścią lub cytatów na stronie (np. w sidebarze), które zmieniają się co pewien okres czasu.
Events Manager – kalendarz z wydarzeniami. Używałem go w formie miesięcznego kalendarza z pogrubionymi dniami, kiedy coś się dzieje. Po kliknięciu pokazuje się tytuł, opis wydarzenia oraz mapa generowana na podstawie wybranej lokalizacji.
Flexible Map – wtyczka umożliwiająca wklejenie Mapy Google na stronę. Lubię używać jej dlatego, że zawiera linka “dojazd” i opcję pokazywania trasy pod warunkiem, że wcześniej napiszemy w odpowiednim polu miejsce, z którego chcemy dojechać. Dodatkowo sprawdza się w sytuacji, kiedy trzeba osadzić kilka punktów na mapie. W tym jednak przypadku konieczna jest edycja wcześniej przygotowanego pliku KLM.
Image Widget – wtyczka pozwalająca na umieszczenie obrazka z linkiem w sidebarze
Random Text – przy pomocy tej wtyczki możemy dodać na stronie cytaty, które będą się zmieniały przy każdym kolejnym odświeżeniu strony. Bardzo wygodne rozwiązanie jeśli chcemy dodać element dynamiczny do witryny. Jest jeden minus – jeśli dodajemy cytat i poniżej chcemy dopisać autora to nie możemy dodać entera albo określonego stylu dla nazwiska. Całość musi być pisana ciągiem, bez użycia HTML’a. Tak czy inaczej wtyczka jest bardzo przydatna.
Remove Widget Titles – prosta wtyczka ułatwiająca usunięcie tytułów z posiadanych w sidebarze widgetów. Wystarczy że przed nazwą tytułu dodasz “!” i tytuł jest niewidoczny na stronie. Późniejsze usunięcie wykrzyknika z początku przywraca tytuł. Przydatne jeśli tytuły mamy długie, a chcemy je usunąć tylko na chwilę.
WP PHP widget – po jego instalacji można tworzyć widgety zawierające kod PHP. Można tam umieścić także tekst, kod HTML, Javascript, Flash. Wtyczka dawno nie aktualizowana, ale działa.
WYSIWYG Widgets / Widget Blocks – umożliwia dodanie do szablonu widgeta z edytorem WYSIWYG i możliwością przesyłania zdjęć z biblioteki mediów lub dysku.
Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:
Co w przypadku kiedy mój motyw nie ma sidebara? Po dodaniu kodu w functions.php pokazuje mi się sidebar w menu wordpressa ale jak dodać go, żeby wyświetlał się na stronie po prawej? Nie wiem gdzie wstawić wywołanie.
Najprościej jest go dodać, tu piszę o wywołaniu:
https://500sekund.pl/jak-stworzyc-nowy-sidebar-na-stronie-w-wordpressie/
Wywołanie najlepiej dodać w page.php i single.php ale konieczne będą zmiany w CSS których nie ma uwzględnionych w powyższym materiale.