Jak stworzyć na blogu dodatkowe treści wyświetlane tylko dla zalogowanych?
- Poziom trudności:
Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:
Moda na ekskluzywne treści dostępne po zalogowaniu się lub zapisaniu na newsletter na dobre zagościła do USA, a w Polsce staje się coraz bardziej popularnym tematem. Zbadałem dokładnie możliwości jakie daje WordPress i okazało się, że bardzo wiele dróg prowadzi do płatnej usługi OptinMonster z dedykowaną funkcją wyświetlania w dowolnym miejscu okna do podania maila i zbierania adresów w zamian za dostęp do treści Premium. I chociaż to jest pewnie najprostsze rozwiązanie z możliwych postanowiłem poszukać innego. Znalazłem, wdrożyłem na testowym projekcie i całkiem nieźle sobie radzi więc chciałem się z Wami tym rozwiązaniem podzielić.
Dostęp do treści będzie wyglądał tak:
Rozwiązanie, które chciałem zaproponować nie kosztuje kilku lub kilkunastu dolarów miesięcznie ale trzeba przyznać, że nie jest tak zgrabne jak rozwiązanie dostarczane przez OptinMonser. Tam pojawia się okno gdzie wpisuje się swój adres, później zapewne trzeba ten adres zweryfikować klikając na link w mailu i już otrzymuje się dostęp do treści.
Tu proces wygląda nieco inaczej. Na początku pojawia się informacja o konieczności rejestracji. Po wpisaniu swoich danych do formularza rejestracyjnego (loginu i adresu e-mail) już można wysyłać do takiej osoby (oczywiście po wcześniejszym określeniu zasad i akceptacji regulaminu Twojej witryny) newsletter. Twój czytelnik ma jednak utrudnione zadanie, bo jeśli chce uzyskać dostęp do treści w wersji premium musi wcześniej odebrać maila, kliknąć w link w wiadomości, utworzyć hasło i dopiero wtedy po uprzednim zalogowaniu może skorzystać z treści ukrytych przed niezalogowanymi.
Krok 1: Instalacja wtyczki Restrict Content
Zacznijmy od instalacji wtyczki WordPress Membership Plugin – Restrict Content, która pozwala na wyświetlanie niektórych treści wpisów/stron tylko wtedy, gdy czytelnik jest zalogowany.
Można dzięki tej wtyczce stworzyć swego rodzaju treści Premium tylko dla czytelników, którzy zostawili na stronie swój adres mailowy. Wtedy najlepiej jest takie wpisy trzymać w osobnej kategorii tak aby ktoś kto rozważa rejestrację mógł zapoznać się z tematyką wpisów przeglądając podstronę kategorii.
Drugą możliwością jest uzupełnianie wpisów już dodanych o dodatkowe materiały, linki, pliki do pobrania dostępne tylko dla osób zarejestrowanych na stronie. Dzięki temu i umieszczeniu odpowiedniej zachęty dla osób niezalogowanych możesz zachęcić wszystkich, którzy wahają czy faktycznie warto zostawiać swój adres e-mail, aby go podali i skorzystali z ekskluzywnych treści.
Kiedy już zainstalujesz wtyczkę możesz rozpocząć uzupełniać/dodawać treści uwzględniając nowe shortcode’y, które pozwalają na wyświetlanie treści tylko np. dla subskrybentów albo autorów. Aby z nich skorzystać przejdź do sekcji Strony -> Wszystkie strony lub Wpisy -> Wszystkie wpisy, wejdź do dowolnego wpisu/strony lub stwórz nowy i wklej w treści jeden z poniższych shortcodów:
[restrict role=”subscriber”]Ten tekst zobaczy tylko ktoś kto zarejestrował się jako subskrybent.[/restrict]
Komunikat dla niezalogowanych może posłużyć za zachętę do rejestracji. Możesz umieścić go w formie tekstowej z linkiem do rejestracji, ale większą skuteczność osiągnie przycisk podobny do tego:
Kliknij na powyższy przycisk albo tutaj, aby przejść do kursu, w którym nauczysz się robić podobne przyciski.
Krok 2: Otwarcie rejestracji dla wszystkich czytelników
Opcja rejestracji nowych użytkowników w standardowej instalacji WordPressa jest – najłagodniej mówiąc – mocno zakamuflowana. Jeśli ktoś chce się zarejestrować (a ustawienia WordPressa na to pozwalają) musi domyślnie wchodzić do ekranu logowania Panelu Administracyjnego, a następnie odnaleźć niewielki link „Zarejestruj się” aby przejść do kolejnego ekranu gdzie wpisuje swoją Nazwę użytkownika oraz Email. Ponieważ jest to niezbyt intuicyjne, dlatego warto się wesprzeć wtyczką, która ekran rejestracji, logowania i przypomnienia hasła umieści w kolumnie z treścią. Dzięki temu rejestracja stanie się częścią Twojej strony. Będziesz mógł także umieścić odnośnik do rejestracji w Twoim menu i w przejrzysty sposób kierować na dedykowaną stronę rejestracyjną.
Zanim jednak zainstalujesz wtyczkę, która na to pozwala przejdź do sekcji Ustawienia -> Ogólne i włącz opcję:
Dzięki temu możliwość samodzielnej rejestracji użytkowników będzie włączona. Poniżej możesz także zaznaczyć:
Dzięki temu osoby zarejestrowane nie będą mogły edytować treści dostępnych na stronie, ale będziesz mógł dodać listę subskrybentów jako odbiorców newslettera.
Zanim przejdziemy do kolejnego kroku jeszcze jedna ważna rzecz. W momencie otwarcia rejestracji dla wszystkich użytkowników może się pojawić na Twojej stronie bardzo dużo spamerskich kont. Jest na to bardzo wiele sposobów, od dodania dodatkowego pola z przepisywaniem liter i liczb z obrazka (captcha) aż po kilka sprytnych rozwiązań antyspamerskich. Ja polecam dwie sprawdzone wtyczki: Ban Hammer (blokująca określone adresy mailowe albo maile z określoną końcówką po małpie) oraz Stop Spammers.
Krok 3: Instalacja wtyczki Theme My Login
Teraz możesz już zainstalować wtyczkę Theme My Login. Od razu po instalacji i włączeniu wtyczki przejdź do spisu wszystkich stron. Z pewnością zorientujesz się, że powstały nowe strony: „Log In”, „Log Out”, „Lost Password”, „Register”, „Reset Password”. Możesz teraz przejść do zmiany nazwy tych stron na kolejno: „Zaloguj się”, „Wyloguj się”, „Zapomniałeś hasła?”, „Zarejestruj się”, „Resetuj hasło” i gotowe.
Teraz wystarczy, że przejdziesz do menu i dodasz nową stronę „Zarejestruj się” oraz „Wyloguj się”. Dzięki temu rozwiązaniu Twoi użytkownicy będą mogli w łatwy sposób odnaleźć miejsce do tworzenia konta. Kiedy już je założą i się zalogują, wtedy pojawi im się ukryty wcześniej odnośnik do wylogowania się. Wszystko dzieje się automatycznie, bez konieczności dodatkowych konfiguracji.
Krok 4: Ułatwienie procesu rejestracji
Domyślnie po zalogowaniu się użytkownicy są przenoszeni do sekcji Użytkownicy -> Twój profil co może trochę skołować osoby nieobyte z WordPressem. Ponieważ najlepszym wyjściem byłoby przejście do podstrony/kategorii z treściami premium, dlatego warto posiłkować się dodatkową wtyczką tak aby aktywować przekierowanie po zalogowaniu się i wylogowaniu użytkownika. Wtyczka, która sprawdziła się w moim przypadku to Peter’s Login Redirect. Po jej instalacji i uruchomieniu konieczne jest wskazanie roli użytkownika czyli w naszym przypadku Subskrybent (subscriber) i podanie adresu URL do przekierowania po zalogowaniu i przy wylogowywaniu się. Konfiguracja jest intuicyjnie prosta ale jeśli komuś sprawiłaby problem to zachęcam do obejrzenia poniższej instrukcji:
W wolnej chwili warto także skorzystać z wtyczki Loco Translate aby spolszczyć angielskie zwroty, które pojawiają się w procesie rejestracji i logowania. Tłumaczenie możesz znaleźć w sekcji Loco Translate -> Plugins -> Theme My Login i wybrać nowy język – Polski, a następnie wyszukiwać i tłumaczyć używane w formularzach frazy.
Krok 5: Proces który musi przejść użytkownik
Być może zastanawia Was czy przypadkiem nie ma przesady w ilości tych działań. W końcu to tylko materiały Premium dla użytkowników, którzy nie wiadomo czy się nimi zainteresują. Otóż wychodzę z takiego założenia, że proces rejestracji i późniejszego logowania trzeba użytkownikowi maksymalnie uprościć. Jeśli pojawi się w trakcie tego procesu jakiś skomplikowany element, wtedy użytkownik zrezygnuje i nie założy konta ani nie zostawi swojego adresu mailowego. Dlatego właśnie wykonaliśmy tyle dodatkowych czynności aby proces logowania był tak prosty jak tylko to możliwe:
Krok 6: Newsletter z listą odbiorców pozyskaną dzięki treściom typu premium
Ostatni krok jaki pozostał to instalacja wtyczki odpowiadającej za wysyłkę newslettera. Na potrzeby naszego kursu proponuję prosty darmowy MailPoet Newsletter, który pozwala na wysyłkę wiadomości wszystkim użytkownikom WordPressa (administratorom, autorom, subskrybentom itd.). Przy pomocy dodatkowej wtyczki MailPoet User Roles Sync możesz wysłać treści tylko np. do listy subskrybentów. Lista zostaje automatycznie utworzona ale z praktyki wiem, że warto przed wysyłką wejść do jej ustawień i kliknąć „Aktualizuj” aby odświeżyć listę osób, która się do niej dopisała.
Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:
Czy wtyczka przedstawiona w materiale to ta sama, która jest używana tutaj na portalu 500sekund do odblokowania materiałów premium?
Opisywane tutaj rozwiązanie nie zakłada płatności za dostęp do treści premium, jest to więc zupełnie inna wtyczka i inne rozwiązanie. Jeśli zaś chodzi o wtyczkę w tym serwisie to nie jest to tajemnicą – korzystam z Better Pay.
Dziękuję za odpowiedź. Better Pay – posiadam i testuję 🙂 Zastanawiam się natomiast, jak w Better Pay stworzyć podstronę dla zalogowanego użytkownika, na której wyświetlą się linki do zakupionych przez niego materiałów. Macie jakieś sugestie? 🙂
Da się to zrobić również przy pomocy wtyczki tu opisywanej ale wymagałoby to wyciągnięcia danych o zakupionych kursach i umieszczenia listy linków do tychże kursów, a to wykracza poza ten kurs.
jeśli strony do logowania itp nie wygenerują się z wtyczki to co wtedy zrobić? 🙂
Jeśli w Twoim przypadku „Theme My Login” nie zadziałał to możesz zaznaczyć opcję rejestracji dla wszystkich (krok 2), w trybie incognito przejść na twojastrona.pl/wp-admin/ i pod ekranem logowania będzie link do rejestracji. Wystarczy, że ten link skopiujesz i dodasz do menu jako własny odnośnik.