Jak skrócić link na blogu?

  • Poziom trudności:

Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:

Kiedy dodajesz nowy tytuł wpisu/strony na WordPressie, moment nadawania adresu URL może Ci łatwo umknąć. Pewnie zaczniesz szukać sposobu pozwalającego edytować ten adres, kiedy przypadkiem zdarzy Ci się wpisać fragment wpisu przed podaniem tytułu i jako ścieżkę dostępu dostaniemy mało przyjazny ciąg znaków np. http://adresnaszejstrony.pl/10547-2/. Jest prosty sposób by taki wpis poprawić.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak w szybki sposób zmodyfikować mało przyjazną ścieżkę wpisu lub strony
  • dlaczego czasami nasza strona posiada na końcu ładnego adresu -2 i jak to poprawić
  • w jaki prosty mechanizm pozwalający na szybkie skracanie adresów URL wyposażony jest WordPress
  • jakie wtyczki pozwalają tworzyć jeszcze bardziej krótsze i przyjazne adresy dla dłuższych adresów wpisów/stron

Zaczynajmy!

Kilka słów teorii

W momencie dodawania nowego wpisu lub strony zazwyczaj dodajesz na początku tytuł, a dopiero potem treść. Zwróć uwagę przy kolejnym wpisie, że po dodaniu tytułu i przejściu do pola z treścią pod oknem tytułu pojawia się „Bezpośredni odnośnik” czyli adres URL wygenerowany na podstawie podanego przez nas tytułu:

W sytuacji, gdyby okazało się, że o tytule zapomnimy, wtedy zamiast ładnego adresu pojawia nam się ścieżka składająca się z cyfr, gdzie najprawdopodobniej pierwsza z cyfr przed myślnikiem będzie numerem ID nowo założonego wpisu/strony:

Ale bez obaw. Gdyby zdarzyło się nam, że nasz adres będzie trudny do zapamiętania, wtedy wystarczy kliknąć na edycję bezpośredniego odnośnika, aby jego nazwa była bardziej przyjazna dla odwiedzających.

Zmiana końcówki odnośnika na bardziej przyjazną jest banalnie prosta. Zobacz poniżej jak możesz to zrobić w najszybszy sposób oraz na co zwracać uwagę, w razie gdyby do adresu bezpośredniego odnośnika zostały wpisane znaki niedozwolone.

Metoda polegająca na skopiowaniu tytułu i wklejeniu go do bezpośredniego odnośnika jest banalnie prosta, ale wymaga mimo wszystko zweryfikowania przetworzonego linka. Warto wiedzieć, że niektóre znaki w ścieżce URL są domyślnie czyszczone przez WP. I tak np. jeśli chcemy skopiować tytuł „Proste jak 2+2=4” wtedy w bezpośrednim odnośniku będzie widniała nazwa „proste-jak-224” i wtedy dobrą praktyką jest poprawa tego adresu wpisując słownie „plus” i „równa się”.

Podobnie jeśli w tytule mamy znak „&”. Tytuł: „Kochają się jak Tom & Jerry” po przetworzeniu będzie miał formę „kochaja-sie-jak-tom-jerry”, a poprawa go na „kochaja-sie-jak-tom-i-jerry” doda adresowi Twojego wpisu większej precyzji, choć ta zmiana nie jest wcale konieczna. Tym bardziej, że można zaobserwować pewien trend polegający na usuwaniu spójników i przyimków aby pozostawić w adresie URL słowa, które mają większą wartość i wpływają na pozycjonowanie witryny.

Oczywiście z precyzją nie ma też co przesadzać. Jeśli Twój adres URL ma 50-60 znaków, wtedy nie ma co się przejmować. Gorzej jeśli ma 100+ i przestaje być użyteczny. Krótsze adresy łatwiej kopiować, dzielić się nimi w social media, szczególnie w serwisach gdzie każdy znak ma znaczenie. Z drugiej jednak strony warto zadbać w adresach o nasycenie słowami kluczowymi (w naturalny sposób!), ponieważ ma to wpływ na pozycję strony w Google. Dobrze jest znaleźć równowagę pomiędzy krótkim adresem, który łatwo przekazać dalej i adresem przygotowywanym pod SEO.

Odnośniki -2

Niekiedy dodając nową stronę może się zdarzyć, że w adresie bezpośredniego odnośnika przy publikacji pojawi się pod koniec myślnik i cyfra 2 lub 3. Mimo edycji z zastosowaniem powyższej techniki nie da się cyfry z końca usunąć. Za chwilę podpowiem Ci co zrobić, aby się jej pozbyć i wyjaśnię, dlaczego jest dodawana.

Z problemem być może spotkałeś się dlatego, że jakiś czas temu założyłeś stronę o podobnej nazwie/ścieżce, która pokrywała się ze ścieżką dodawanej nowej strony. W tej sytuacji WordPress nadaje automatycznie ścieżkę /nazwa-strony-2/ a kolejnej /nazwa-strony-3/ itd. Nie da się tej ścieżki skrócić tak aby nie zawierała cyfry na końcu.

Dzieje się tak dlatego, że inna strona którą wcześniej zakładałeś ma taką samą nazwę. Co więcej, nawet jeśli podstrona, która dubluje adres URL została wrzucona do kosza, WP rezerwuje adres bezpośredniego odnośnika na wypadek jej przywrócenia i nie pozwala na nazwanie innej strony w taki sam sposób. W tej sytuacji konieczne jest usunięcie strony z kosza (lub z listy stron i następnie z kosza) aby zwolnić adres.

Jak usunąć stronę, która dubluje bezpośredni odnośnik nie pozwalając na edycję adresu dla właściwej strony?

Najprostszym rozwiązaniem jest wejście do sekcji na której ją znajdziemy – jeśli to wpis Wpisy -> Wszystkie wpisy, a jeśli strona Strony -> Wszystkie strony i kliknięcie „do kosza” a następnie dodatkowo usunięcie z kosza. Jeśli nie chcesz tej strony usuwać, wtedy możesz ją znaleźć, przejść do jej edycji i zmienić bezpośredni odnośnik wewnątrz niej. Dzięki temu odblokujesz adres dla strony, której adres URL usiłowałeś zmienić.

Ciekawostka!

WordPress od niedawna (kiedy to piszę aktualna wersja to 4.9.2) nie zwraca uwagi na zarezerwowane w koszu adresy tzn. jeśli wyrzucisz stronę do kosza, wtedy adres bezpośredniego odnośnika zwalnia się dla innych stron. Wcale nie trzeba ich wyrzucać z kosza aby zwolnić adres, który przetrzymywały.

Prosty mechanizm do skracania odnośników

Mało kto wie, że WordPress posiada funkcję pozwalającą na wpisanie tylko części adresu zamiast całości i mechanizm WP dopowiada brakującą ścieżkę. Łatwiej będzie to zrozumieć na przykładzie.

Załóżmy że posiadamy artykuł pod adresem:

http://adresnaszejstrony.pl/sushi-z-czym-to-sie-je/

Aby skrócić odnośnik do formy: adresnaszejstrony.pl/sushi/ nie musisz robić nic. Serio!

Znajdź dowolny artykuł i skróć jego nazwę wpisując pierwsze słowo albo choćby kilka liter. Najprawdopodobniej WordPress poradzi sobie ze skróconym linkiem i wyświetli stronę.

Czy można polegać na takim skracaniu bezpośrednich odnośników? Zasadniczo tak, ale w momencie, kiedy opublikujemy drugi artykuł zaczynający się od tego samego słowa np. http://adresnaszejstrony.pl/sushi-wieczorowa-pora/ to po wpisaniu adresnaszejstrony.pl/sushi/ pojawi się artykuł nowszy, a nie ten, do którego krótki odnośnik linkował poprzednio. Dlatego właśnie należy korzystając z automatycznego skracacza linków zwracać uwagę na nazewnictwo swoich wpisów/stron aby nie zmieniać skróconych adresów.

Jeśli chcesz mieć 100% pewność, że krótki link adresnaszejstrony.pl/sushi/ będzie kierował na właściwy artykuł, nawet wtedy gdy pojawi się inny tekst zaczynający się podobnie – najprostszym rozwiązaniem jest zmiana bezpośredniego odnośnika:

Serwis do skracania linków zamiast wtyczki

Bardzo często używaną stroną pozwalającą na skracanie linków na potrzeby publikacji ich np. w serwisach społecznościowych jest serwis bitly.com. Korzystanie z niego jest banalnie proste. Zobaczcie sami:

To co zrobiłem to skopiowałem do schowka link do mojego artykułu, a następnie wkleiłem go do pola z instrukcją „paste a link to shorten it”. W momencie wklejenia linku automatycznie wygenerowany został skrócony link http://bit.ly/2n4a5h2 , który kieruje do mojej strony.

Rejestracja w serwisie pozwala na zmianę wygenerowanego losowo odnośnika, a także na dostęp do dokładniejszej analizy linków. Jednak i bez konieczności rejestracji i logowania mamy dostęp do prostych statystyk. Po skończonej akcji reklamowej wystarczy do skróconego odnośnika dopisać znak „+” i dzięki temu uzyskać dostęp do statystyk. Możecie sprawdzić jak wyglądają statystyki dowolnego linka skróconego przez bit.ly. Moje testowe statystyki są dostępne pod adresem: http://bit.ly/2n4a5h2+

Wtyczka do skróconych linków i przekierowań

Najpopularniejsza WordPressowa wtyczka pozwalająca na tworzenie skróconych linków to Redirection. Po jej instalacji i włączeniu wystarczy przejść do sekcji Narzędzia -> Redirection, a następnie dodać nowe przekierowanie (Add new redirection). W polu Source URL wpisujemy krótki adres, a w polu Target URL adres na który ma kierować skrócony odnośnik.

Po zatwierdzeniu mamy dostęp do listy przekierowań przez nas dodanych, możemy sprawdzać proste statystki oraz deaktywować dowolne przekierowanie.

UDOSTĘPNIJ

Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej: