Jak przenieść stronę na inny serwer przy pomocy wtyczki?

  • Poziom trudności:

Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:

W artykule poświęconym ręcznemu przenoszeniu witryny wspomniałem o dwóch sposobach duplikowania strony i umieszczania jej na osobnym serwerze. Zgodnie z obietnicą tym razem podejmę temat przenosin przy pomocy wtyczki. Jest to być może wygodniejszy sposób, aczkolwiek osobiście wolę ręczne przenoszenie. Poznaj obie metody i wyrób swoje zdanie na ten temat.

Dla przypomnienia – mówiąc o dwóch sposobach radzenia sobie z przenosinami witryny na WP miałem na myśli:

  • rozwiązanie manualne polegające na przeniesieniu plików między serwerami, eksportem/importem bazy danych oraz opcji motywu
  • rozwiązanie zautomatyzowane polegające na wykorzystaniu wtyczki pomagającej przenieść witrynę

Dziś będę mówił o dedykowanej wtyczce pomocnej przy procesie przenosin. Bez zbędnego przedłużania zapraszam Cię do skorzystania z kursu.

Instalacja wtyczki

Zacznijmy od najprostszego czyli od instalacji wtyczki Duplicator. Możesz ją pobrać w formacie zip z repozytorium WordPressa lub przejść na Wtyczki -> Dodaj nową i wpisać w polu wyszukiwania słowo Duplicator.

instalacja-duplicatora

Po instalacji i uruchomieniu wtyczki w Twoim katalogu ze stroną utworzy się obok /wp-admin, /wp-content i /wp-includes czwarty katalog o nazwie /wp-snapshots. To tutaj domyślnie zostanie umieszczona paczka z Twoją zduplikowaną stroną.

Tworzymy nową paczkę

Czas najwyższy zająć się wygenerowaniem paczki z wszystkimi plikami oraz bazą danych. Na samym początku przejdź do Duplicator -> Packages i kliknij na przycisk po prawej stronie „Create New”. Następnie uzupełnij w zakładce „Installer” nazwę bazę danych, użytkownika oraz wprowadź nową ścieżkę na której planujesz umieścić witrynę. Jeśli wszystko będzie przebiegać poprawnie, zobaczysz szereg komunikatów na zielono oznaczających, że wszystkie parametry serwera oraz plików i bazy danych pozwalają na wykonanie kopii zapasowej. Ostatnią rzeczą jaką powinieneś zrobić to kliknięcie przycisku „Build”.

generowanie-paczki

 

Pobranie paczki i instalatora

Kiedy cała operacja przebiegnie poprawnie otrzymasz komunikat „Package Completed” oraz dwa przyciski. Pierwszy do instalatora czyli pliku PHP, który będzie odpowiadał za rozpakowanie Twojej strony w nowej lokalizacji. Drugi to paczka z całą zawartością Twojej witryny: plikami oraz bazą danych. Pobierz oba pliki najlepiej do stworzonego wcześniej katalogu.

pobieranie-plikow

 

Umieszczanie pobranych plików na serwerze

Kiedy już w katalogu grzecznie siedzą pliki, które pobrałeś przy pomocy wtyczki Duplicator, teraz wystarczy że przeniesiesz je na serwer w miejsce gdzie ma się znajdować nowa strona.

przeslanie-plikow-na-serwer

Po przeniesieniu otwórz nową zakładkę w przeglądarce i wpisz adres pod którym znajdują się skopiowane pliki kończąc go plikiem installer.php. W moim przypadku będzie to nazwa //www.500sekund.pl/600/installer.php ale w Twoim może to być po prostu //www.twojadomena.pl/installer.php

Ponieważ założyłem już wcześniej w panelu hostingowym bazę danych dlatego tym razem musiałem wybrać opcję „Connect and Remove All Data”. Wystarczyło już potem tylko wkleić hasło, upewnić się, że kodowanie to utf8 i gotowe. W trakcie instalacji w sekcji „New Admin Account” mogłem stworzyć nowego użytkownika z prawami administratora.

instalacja-zduplikowanej-strony

Po instalacji nowej strony pozostała jeszcze jedna ważna rzecz. Ze względów bezpieczeństwa należy usunąć paczkę ze stroną oraz plik instalacyjny. Można to zrobić przy pomocy klienta FTP ale chyba wygodniej przejść do sekcji Duplicator -> Tools do zakładki Cleanup i wyczyścić wszystkie pliki, dane oraz cache przeglądarki.

clean-up

To by było na tyle. Mam nadzieję, że w szybki sposób udało Ci się przeprowadzić przeniesienie witryny na inny serwer albo w inną lokalizację.

UDOSTĘPNIJ

Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej: