Jak pogrubić wyraz w edytorze WordPressa?

  • Poziom trudności:

Dziś pokażę Ci w jaki sposób pogrubić fragment tekstu w WordPressie. Z pozoru zadanie nie wydaje się szczególnie trudne, szczególnie jeśli ktoś korzystał już z pakietu biurowego Microsoft Office albo podobnego zamiennika. Może jednak okazać się, że coś nie będzie działało poprawnie i tradycyjny sposób nie powiedzie się. W tym mikrokursie podpowiem Ci ci co może być przyczyną i jak ją rozwiązać.

Najprostszym sposobem na pogrubienie słowa jest zaznaczenie go i wybranie litery „B” (od Bold) z narzędzi w edytorze WordPressa. Możesz również skorzystać ze skrótu klawiszowego Ctrl + B.

jak-pogrubic-wyraz-w-edytorze-wordpressa

Jak widzicie na powyższej instrukcji do kodu strony dodają się znaczniki <strong> przed rozpoczęciem pogrubionego słowa i </strong> po jego zakończeniu.

Czasami może się zdarzyć, że mimo pogrubienia w edytorze tekst na stronie pozostanie niepogrubiony. Powody takiej sytuacji mogą być dwa:

  • w tekście użyta jest niestandardowa czcionka z Google Fonts, w której nie została zaznaczona pogrubiona wersja (patrz kurs „Jak zmienić czcionkę na swojej stronie?” – krok 1)
  • w kodzie CSS tekst pisany stylem pogrubionym ma wyłączone pogrubienie

Możesz samodzielnie sprawdzić czy drugi punkt dotyczy właśnie Ciebie. Aby to zrobić przejdź do Wygląd -> Edytor i upewnij się że jesteś w edycji pliku style.css – na górze powinien pojawić się tytuł: Arkusz stylów (style.css). Dla bezpieczeństwa przed edycją skopiuj cały styl i wklej go do Notatnika, w razie gdybyś usunął za dużo albo zmienił nie to co trzeba. Teraz możesz przystąpić do edycji.

Wciśnij Ctrl+F i wyszukaj słowo „strong” odpowiadające za pogrubienie. Możesz znaleźć np. taki fragment kodu:

b, strong {
      font-weight: normal;
}

Dotyczy on wszystkich elementów oraz strong i sugeruje, że mają one być pisane normalnym krojem. Aby przywrócić pogrubienie trzeba zamiast normal wpisać bold.

Poniżej znajdziesz jeszcze jeden przykład dotyczący tego samego ale napisany w nieco inny sposób:

b, strong {
      font-weight: 300;
}

Font-weight: 300 oznacza w tym przypadku, że wszystkie elementy oznaczone znacznikiem strong będą wyglądały jak niepogrubione. Dopiero zmiana z 300 na 700 może naprawić ewidentny błąd, który wkradł się do plików szablonu.

Może się okazać, że będziesz musiał pierwszy fragment wkleić do kodu i zamienić normal na bold. Bądź gotowy na taką ewentualność.

UDOSTĘPNIJ
WordPress dla początkujących