Jak dodawać śródtytuły do tekstu?

  • Poziom trudności:

Edytor wizualny WordPressa nie posiada domyślnie możliwości zmieniania wielkości liter. Jest to moim zdaniem duża zaleta, bowiem w sieci nie brakuje koszmarków gdzie każde zdanie pisane jest innym krojem, kolorem i w różnej wielkości. Unifikacja tekstu pomaga w jego późniejszym odbiorze. Czy to znaczy, że nie można wykorzystywać większych fontów chociażby w śródtytułach albo aby uwypuklić fragment tekstu? Nic bardziej mylnego. Po to właśnie jest menu rozwijane format.

Jeśli nie widzisz menu rozwijanego format skorzystaj z opcji „Przełącz widoczność paska narzędzi”:

jesli-nie-widzisz-drugiej belki

Skoro już wszystko gotowe możesz przystąpić do właściwej części kursu.

Po kliknięciu na tajemnicze menu rozwijane Twoim oczom najprawdopodobniej ukaże się podobna do poniższej lista opcji:

rozwiniete-menu-format

Jak łatwo się zorientować oprócz domyślnej wartości czyli Akapitu możesz tam znaleźć sześć różnych rodzajów nagłówków oraz tekst preformatowany.

Z doświadczenia wiem, że menu rozwijane najbardziej się przydaje do dodawania śródtytułów do tekstu. Jeśli nigdy nie dodawałeś tytułów przed rozpoczęciem nowych akapitów, pozwól proszę że spróbuję Cię przekonać do korzystania z nich.

Tak wygląda tekst bez śródtytułów:

gdy-brakuje-srodtytulow

Dość monotonnie, nie uważasz? Dodawanie śródtytułów do niego nie jest szczególnie trudne, a zobacz jak może uatrakcyjnić tekst i zachęcić do jego przeczytania:

srodtytuly

Ogólna zasada jest taka – najczęściej tytuł strony jest nagłówkiem 1 (wśród webmasterów nazywany h1), a śródtytuły powinny mieć format nagłówka 2 lub 3 (odpowiednio h2 lub h3). Nagłówek pierwszy (h1) powinien być użyty na podstronie tylko raz, dlatego że taka strona jest dobrze odbierana przez Google. Nagłówków mniejszych możemy używać wielokrotnie. Każdy z nagłówków, jego wielkość, krój, kolor możemy określić w sekcji Wygląd -> Edytor w pliku style.css. Aby dokonać tej modyfikacji konieczna jest podstawowa znajomość języka CSS.

Czym jest tekst preformatowany?

Pod wszystkimi nagłówkami ostatnią opcją jest najczęściej tekst preformatowany. Jest to tekst w którym każda litera jest dokładnie takiej samej wielkości. Format tekstu preformatowanego przydaje się najczęściej jeśli prezentujemy fragment kodu. Osobiście uważam, że są lepsze sposoby na przedstawienie kodu (chociażby wtyczka Crayon Syntax Highlighter) ale wszystko zależy co kto lubi i jakie ma potrzeby.

W jaki sposób sprawdzić jaki format tekstu został wybrany?

Wiedza o tym, który format tekstu został wybrany przyda Ci się nie tylko do ewentualnej zmiany wielkości nagłówka. Czasami zdarza się podczas edytowania strony, że nowy tekst rozpoczęty od entera nie będzie potraktowany jako nowy paragraf. Można się tego dowiedzieć sprawdzając dolną belkę okna w którym wpisujesz treści (tylko w trybie wizualnym). Poniżej umieszczam kilka przykładów dolnych belek z różnymi formatami tekstu w kolejności od góry nagłówek 1 (h1), kontener (div), paragraf (p) oraz link (p » a). Zwróć uwagę na informację nad liczbą słów.

h1 div paragrafparagraf-i-link

Jeśli po publikacji tekstu okaże się, że odstępy między akapitami nie są takie same, najczęściej może to oznaczać, że nie wszystkie paragrafy zostały przez WordPressa rozpoznane. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zaznaczenie paragrafu, który nie ma odstępów i sprawdzenie czy w dolnej belce widnieje litera p czy też może div. Jeśli będzie to div wtedy wystarczy po Jego zaznaczeniu rozwinąć menu formatu i wybrać opcję akapit. Element powinien zmienić się z div na p. Wraz z tą zmianą powinien wrócić odstęp.

UDOSTĘPNIJ
WordPress dla początkujących