Jak dodać plik do pobrania w WordPressie?

  • Poziom trudności:

Sprawa jest banalnie prosta, ale ponieważ zostałem o nią zapytany czuję się w obowiązku odpowiedzieć. Jestem przekonany, że po lekturze tego materiału każdy rozpoczynający przygodę z WordPressem będzie potrafił samodzielnie dodawać nowe pliki pobieralne bezpośrednio z witryny.

Dodawanie plików do pobrania to nic innego jak dodanie odnośnika, który zamiast otwarcia nowej witryny pozwala na otwarcie/pobranie pliku. Jeśli trafiłeś tu poszukując materiału pomocnego przy dodawaniu odnośników to przejdź do tego kursu.

Krok 1 – przygotowanie pliku i umieszczenie go na serwerze

Na samym początku upewnij się, że wiesz które pliki chcesz udostępnić czytelnikom swojej strony do pobrania. Mogą do być PDFy, pliki DOC, DOCX, a może ZIP, RAR lub jeszcze inne pliki. Po wybraniu właściwych plików przejdź do Media -> Dodaj nowe i przeciągnij pliki do pobrania w pole oznaczone przerywanymi liniami. Możesz zamiast przeciągania kliknąć przycisk „Wybierz pliki” i pobrać je wybierając ścieżkę z dysku. WordPress daje możliwość wgrania kilku plików jednocześnie. Możesz je zaznaczyć przytrzymując klawisz Ctrl.

Posiadając już plik w bibliotece należy kliknąć na niego i przejść do szczegółów załączonego pliku. Po prawej powinno się pojawić pole Adres URL. Teraz wystarczy skopiować podanym tam link do pliku. Będzie on nam potrzebny w kolejnym kroku.

Krok 2 – tworzenie odnośnika

Połowa za nami. Teraz wystarczy przejść do edycji pliku, w którym ma się znaleźć plik do pobrania i w edytorze wizualnym i wpisać np. w nowej linii:

Pobierz PDF »

a następnie zaznaczyć wpisany tekst i kliknąć na ikonę wstaw/edytuj odnośnik. Następnie w polu adres URL należy wkleić ścieżkę do pliku do pobrania i zatwierdzić przyciskiem Dodaj odnośnik. Po zaktualizowaniu/opublikowaniu strony tekst Plik do pobrania » będzie linkiem do pliku, który udostępniłeś Twoim czytelnikom.

Opcjonalnie – wymuszenie pobierania odnośnika

Niekiedy na Twojej stronie znajduje się plik, który ma być w formie do pobrania. Takie wymuszenie pobierania odnośnika przez przeglądarkę jest możliwe po dodaniu jednej krótkiej komendy. Aby to zrobić należy odnaleźć nasz odnośnik w trybie tekstowym, a następnie do:


<a href="https://500sekund.pl/wdc.pdf">Pobierz PDF »</a>

dodać:


<a href="https://500sekund.pl/wdc.pdf" download>Pobierz PDF »</a>

W razie wątpliwości przedstawiam poradnik jak dodać frazę download do linka:

UDOSTĘPNIJ
WordPress dla początkujących