Jak dodać listę wypunktowaną w edytorze WordPressa?

  • Poziom trudności:

W tekstach naukowych oraz pracach wymagających syntetycznego ujęcia treści lista wypunktowana odgrywa szczególną rolę. Przy jej pomocy można w zwartej formie przedstawić kilka punktów oraz dodać do nich podpunkty co pomaga w rzeczowym odbiorze artykułu. W tym minikursie przedstawię w jaki sposób działa w WordPressie opcja tzw. listy nieuporządkowanej i co zrobić jeśli punktory nie wyświetlają się na Twojej stronie.

Na początku zamiast kilku słów teorii ilustracja w jaki sposób lista nieuporządkowana działa:

lista-wypunktowana

Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko pierwsze trzy główne punkty to konstrukcja w trybie tekstowym (w HTMLu) będzie wyglądała w następujący sposób.

<ul>
    <li>Punkt 1</li>
    <li>Punkt 1</li>
    <li>Punkt 1</li>
</ul>

Znacznik <ul> oznacza otwarcie listy wypunktowanej. Później każdorazowo <li> oznacza otwarcie nowego punktu, a </li> jego zamknięcie. To co znajduje się pomiędzy to wyświetlana w punkcie treść.

Trochę bardziej złożony układ mamy w przypadku, kiedy lista jest bardziej złożona. W przykładzie z podpunktami w trybie tekstowym będziemy mieli następującą konstrukcję.

<ul>
    <li>Punkt 1
        <ul>
            <li>Podpunkt 1.1</li>
            <li>Podpunkt 1.2</li>
        </ul>
    </li>
    <li>Punkt 2</li>
    <li>Punkt 3</li>
</ul>

Zwróć uwagę na to, że zamknięcie </li> dla punktu pierwszego znajduje się dopiero w linii 7. Wcześniej (w linii 3-6) mamy podpunkty czyli listę w liście. Dopiero po zamknięciu </ul> pojawia się zamknięcie punktu pierwszego oraz kolejne punkty.

Dlaczego lista mi się nie wyświetla?

Jeśli stworzysz listę numerowaną w edytorze wizualnym WordPressa, upewnisz się że w źródle strony znajdują się znaczniki <ul> i <li> według wyżej podanych przykładów, a mimo to nie będą się wyświetlać kropki w ramach punktów i podpunktów, wtedy najprawdopodobniej czeka Cię edycja kodu CSS. Przejdź do części Wygląd -> Edytor do edycji pliku style.css. Tam poszukaj znaczników ul albo .post-content ul który będzie zawierał opcję list-style lub list-style-type. Szukaj czegoś podobnego do:

.post-content ul {
    list-style: none;
}

ol, ul {
    list-style-type: none;
}

Kiedy już znajdziesz, zamiast none wpisz disc. To domyślna wartość dla punktorów, które wtedy przyjmują wygląd wypełnionych okręgów. Zamiast disc wypróbuj inne opcje: circle, lower-latin, square lub upper-roman. Pełny wachlarz możliwości możesz znaleźć na W3Schools.com w sekcji Property Values.

UDOSTĘPNIJ
WordPress dla początkujących