Jak dodać listę numerowaną w edytorze WordPressa?

 • Poziom trudności:

Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:

W tekstach naukowych oraz pracach wymagających syntetycznego ujęcia treści lista numerowana odgrywa szczególną rolę. Przy jej pomocy można w zwartej formie przedstawić kilka punktów oraz dodać do nich podpunkty co pomaga w rzeczowym odbiorze artykułu. W tym minikursie przedstawię w jaki sposób działa w WordPressie opcja tzw. listy numerowanej i co zrobić jeśli liczby nie wyświetlają się na Twojej stronie.

Na początku zamiast kilku słów teorii ilustracja w jaki sposób lista numerowana działa:

lista-numerowana

Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko pierwsze trzy główne punkty to konstrukcja w trybie tekstowym (w HTMLu) będzie wyglądała w następujący sposób.

<ol>
  <li>Punkt 1</li>
  <li>Punkt 1</li>
  <li>Punkt 1</li>
</ol>

Znacznik <ol> oznacza otwarcie listy wypunktowanej. Później każdorazowo <li> oznacza otwarcie nowego punktu, a </li> jego zamknięcie. To co znajduje się pomiędzy to wyświetlana w punkcie treść.

Trochę bardziej złożony układ mamy w przypadku, kiedy lista jest bardziej złożona. W przykładzie z podpunktami w trybie tekstowym będziemy mieli następującą konstrukcję.

<ol>
  <li>Punkt 1
    <ol>
      <li>Podpunkt A</li>
      <li>Podpunkt B</li>
    </ol>
  </li>
  <li>Punkt 2</li>
  <li>Punkt 3</li>
</ol>

Zwróć uwagę na to, że zamknięcie </li> dla punktu pierwszego znajduje się dopiero w linii 7. Wcześniej (w linii 3-6) mamy podpunkty czyli listę w liście. Dopiero po zamknięciu </ol> pojawia się zamknięcie punktu pierwszego oraz kolejne punkty.

Dlaczego lista mi się nie wyświetla?

Jeśli stworzysz listę numerowaną w edytorze wizualnym WordPressa, upewnisz się że w źródle strony znajdują się znaczniki <ol> i <li> według wyżej podanych przykładów, a mimo to nie będą się wyświetlać kropki w ramach punktów i podpunktów, wtedy najprawdopodobniej czeka Cię edycja kodu CSS. Przejdź do części Wygląd -> Edytor do edycji pliku style.css. Tam poszukaj znaczników oalbo .post-content ol który będzie zawierał opcję list-style lub list-style-type. Szukaj czegoś podobnego do:

.post-content ol {
  list-style: none;
}

ol, ul {
  list-style-type: none;
}

Kiedy już znajdziesz, zamiast none wpisz decimal. To domyślna wartość dla punktorów, które wtedy przyjmują wygląd wypełnionych okręgów. Zamiast decimal wypróbuj inne opcje. Pełny wachlarz możliwości możesz znaleźć na W3Schools.com w sekcji Property Values.

Jeszcze jedna uwaga. Jeśli chcesz aby podpunkty były oznaczone kolejnymi literami aflabetu, wtedy dodaj do style.css jedną z poniższych konstrukcji:

.post-content ol ol {
  list-style: lower-alpha;
}

ol ol {
  list-style-type: lower-alpha;
}
UDOSTĘPNIJ

Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:

WordPress dla początkujących