Jak dodać nową zakładkę do menu w WordPressie?
- Poziom trudności:
Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:
Każdy CMS posiada inny sposób na dodawanie stron do menu. WordPress jest pod tym względem najbardziej podobny do Joomli ponieważ jeden i drugi system posiada przestrzeń do tworzenia struktury menu niezależnej od listy wszystkich stron. Jeśli jesteś w sytuacji w której dodałeś nową stronę i chcesz ją umieścić w menu, ale nie wiesz jak to zrobić, zapraszam Cię do przeczytania tego wpisu.
Krok 1: Dodanie nowej strony
Pierwszym zadaniem jest stworzenie podstrony, która ma zostać umieszczona w menu. Dobrą praktyką jest umieszczenie od razu tekstu na podstronie, tak aby w menu nie znajdowała się pusta zakładka. Po prawej stronie znajduje się okno „Atrybuty strony” gdzie znajduje się opcja Rodzic dla podstron, które będą podrzędne i wyświetlane przy pomocy rozwijanego menu pod jedną z kilku głównych zakładek.
Aby lepiej zobrazować ustawianie rodziców przygotowałem zrzut ekranu z przykładowej strony:
Główne zakładki czyli: Aktualności, Oferta, O nas, Wpis w kategorii i Kontakt mają ustawione:
Pozostałe zakładki czyli wszystkie trzy strony produktowe powinny mieć za rodzica podstronę Oferta:
Ustawienie właściwego rodzica przydaje się podczas korzystania np. z wtyczki Child Pages Shortcode oraz innych wtyczek, które biorą pod uwagę, które strony są rodzicami (parent), a które dziećmi (child). To ustawienie przydaje się także podczas umieszczania katalogów ze zdjęciami. Nie ma to jednak wpływu na wyświetlanie stron w menu (w niektórych przypadkach ma ale nie chcę Ci teraz za bardzo mieszać dlatego na potrzebę tego prostego kursu przyjmijmy, że dodanie nowej strony nie zmieni układu Twojego menu).
Podsumowując – tak wyglądał pierwszy krok:
Krok 2: Dodanie strony do menu
WordPress bardzo mądrze rozwiązał kwestię dodawania strony do menu. Nie wszystkie strony, które tworzysz w zaciszu własnego panelu do zarządzania WP będą widoczne w menu. Najlepszym przykładem jest strona podziękowania za zapisanie do newslettera. To oczywiste, że nie chcesz aby trafił na nią ktoś kto do newslettera się jeszcze nie zapisał. Dlatego właśnie twórcy WordPressa rozgraniczyli miejsce na dodawanie nowych stron od miejsca do umieszczania ich w menu.
Aby przejść do dodawania witryn do nawigacji należy wejść do sekcji Wygląd -> Menu. Zobaczysz w tym miejscu dwie kolumny:
Zasada jest bardzo prosta. Jeśli dodałeś nową stronę w kroku pierwszym, powinieneś ją teraz widzieć w lewej kolumnie po rozwinięciu elementu „Strony”. Jeśli jej nie widzisz możesz skorzystać z opcji Zobacz wszystkie albo Szukaj. Gdy już zlokalizujesz stronę, którą chcesz dodać do menu, wystarczy że zaznaczysz ją ✓ a następnie wybierzesz przycisk Dodaj do menu.
Dodane w ten sposób podstrony domyślnie pojawiają się na samym końcu menu. Jeśli Twoje menu jest bardzo rozbudowane i zawiera kilkanaście pozycji, musisz zjechać na sam dół strony. Jako ostatnia powinna zostać dodana Twoja nowa strona. Teraz możesz złapać kursorem myszy zakładkę i przeciągnąć ją w dowolne miejsce.
Być może brzmi skomplikowanie, ale w praktyce cała operacja wygląda tak:
Jeśli chcesz aby strona była dzieckiem dla rodzica czyli jednej z głównych zakładek witryny, wtedy musisz pamiętać o tym aby zrobić wcięcie przesuwając ją delikatnie w prawo.
Po umieszczeniu strony we właściwym miejscu pamiętaj o tym aby kliknąć na przycisk Zapisz menu.
Co zrobić jeśli nie widzę pozycji menu?
Przed modyfikacją upewnij się czy menu, które masz aktualnie otwarte jest tym samym menu, które chcesz modyfikować. Może się okazać, że elementów menu na stronie jest kilka np. w przypadku wielu wersji językowych i zanim rozpoczniesz edycję musisz znaleźć właściwą nawigację. Aby przejrzeć wszystkie dostępne menu skorzystaj z rozwijanej listy:
Menu umieszczone na tej liście mogą dotyczy zarówno nawigacji górnej jak i bocznego menu czy nawigacji ze stopki. Przed edycją dowolnie wybieraj menu do edycji i swój wybór potwierdź przyciskiem „wybierz”. Sprawdź jakie masz możliwości modyfikowania strony.
Gdyby się jednak okazało, że nie możesz dodać w ten sposób pozycji w menu bo np. nie ma tam żadnego menu albo żadnego odpowiadającemu temu, co widnieje na stronie – znaczy to, że najprawdopodobniej nawigacja została zaszyta w kodzie strony i nie da się jej modyfikować bez znajomości języka HTML. Taka praktyka w przypadku witryny osadzonej na WordPressie jest błędem konstrukcyjnym i warto w tej sytuacji zwrócić się do autora strony z pytaniem o modyfikację w ramach gwarancji, o ile ta była przewidziana w umowie.
Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:
Fajno zrobiliście z tym nagraniem 🙂 Wraz staje jaśnie co robić.
Dzięki. Najlepszy blog jeżeli chodzi o funkcje wordpressa.
Wszystko jasne. Dzięki za radę 🙂
DZIĘKUJĘ !!!!! Bardzo pomocne i prosto napisane wskazówki! Dziękuję za rozpiskę dotyczącą dodawania stron i podstron do menu 🙂
Cieszę się, że mogłem pomóc. 🙂
Dzięki wielkie, przydatny artykuł 🙂