Co zrobić jeśli strona na WordPressie przestanie działać?
- Poziom trudności:
Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:
Niekiedy zdarza się, że nasza strona przestaje działać i nie ma to związku ze zbitym wyświetlaczem naszego smartfona. W takiej sytuacji zamiast panikować warto podjąć kroki rozwiązujące nasz problem. A ponieważ problemów może być wiele, dlatego sposobów poradzenia sobie z nimi także jest kilka:
1) Strona się przestała wyświetlać lub pojawiła się winieta firmy hostingowej: najczęściej powodem jest nie opłacenie na czas hostingu lub problemy techniczne (infekcja strony) które poskutkowały wyłączeniem strony. Konieczny jest kontakt z hostingiem by wyjaśnić przyczynę.
2) Zamiast strony pojawia się na białym tle komunikat DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN oraz informacja że strona nie mogła być znaleziona: błąd wynika ze zmiany ustawień DNS lub nieopłacenie domeny. Konieczny jest kontakt z dostawcą domeny.
3) Komunikat „połączenie nie jest prywatne” lub w innej przeglądarce „nie jest bezpieczne” z grafiką przekreślonej kłódki: certyfikat SSL wygasł albo strona jest niewłaściwe skonfigurowana. Konieczne jest zweryfikowanie czy certyfikat jest opłacony, sprawdzenie czy jest poprawnie zainstalowany na serwerze – kliknięcie na kłódkę przy adresie pozwoli sprawdzić datę jego wygaśnięcia. Może się też zdarzyć, że darmowy certyfikat zostanie błędnie wygenerowany – wtedy warto w panelu wyłączyć go, a następnie ponownie włączyć. Problem może także wynikać z błędnej konfiguracji strony.
4) Błąd zawierający ścieżkę /wp-conent/plugins widoczny na stronie lub na jej zapleczu: wtyczka spowodowała błąd krytyczny. Konieczne jest zaktualizowanie wtyczki, a jeśli nie da się tego zrobić – wyłączenie jej i poszukanie innego rozwiązania zastępującego funkcjonalność, którą wtyczka zapewniała.
5) Błędy, które wskazują na katalog /wp-admin lub /wp-includes: mogą one wynikać z niewłaściwego działania rdzenia WordPressa, być może modyfikacji plików źródłowych do której nie powinno dojść. Konieczna jest pełna kopia zapasowa i wgranie na nowo katalogów odpowiadających za funkcjonalność WordPressa.
6) Błędy które niewiele mówią: być może jest to związane z niedziałającą wtyczką albo błędem w silniku WP. Najczęściej w tej sytuacji wyłącza się wtyczki (https://lipinski-kamil.pl/w-jaki-sposob-wylaczyc-wtyczki-w-wordpressie-bez-dostepu-do-panelu-zarzadzania/) a następnie włącza jedną po drugiej i lokalizuje tym samym problem.
Niezależnie od podejmowanych działań warto wykonywać kopie zapasowe i sprawdzać logi serwerowe. Każdy hosting przechowuje je w innym miejscu, dlatego warto wygooglać gdzie znajdują się u danego hostingu albo zapytać u źródła.
Powyższy poradnik rzecz jasna nie wyczerpuje wszystkich problemów jakie mogą sprawić że witryna nie będzie działać. Mam nadzieję, że mimo to, pomoże w rozwiązaniu podstawowych problemów.
Pomogłem rozwiązać Twój problem? Wspieraj moje działania bym pisał więcej:
Komentarze — Napisz pierwszy komentarz
Czy powyższe wskazówki były skuteczne? Jeśli tak, podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu. Gdybyś chciał się podzielić ze mną skrawkiem kodu aby uzupełnić minikurs to skorzystaj z portalu pastebin.com i wyślij linka do kodu. Instrukcje jak to zrobić znajdziesz tutaj.