Jak skrócić link na blogu?

  • Poziom trudności:

Kiedy dodajesz nowy tytuł wpisu/strony na WordPressie, moment nadawania adresu URL może Ci łatwo umknąć. Pewnie zaczniesz szukać sposobu pozwalającego edytować ten adres, kiedy przypadkiem zdarzy Ci się wpisać fragment wpisu przed podaniem tytułu i jako ścieżkę dostępu dostaniemy mało przyjazny ciąg znaków np. http://adresnaszejstrony.pl/10547-2/. Jest prosty sposób by taki wpis poprawić.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak w szybki sposób zmodyfikować mało przyjazną ścieżkę wpisu lub strony
  • dlaczego czasami nasza strona posiada na końcu ładnego adresu -2 i jak to poprawić
  • w jaki prosty mechanizm pozwalający na szybkie skracanie adresów URL wyposażony jest WordPress
  • jakie wtyczki pozwalają tworzyć jeszcze bardziej krótsze i przyjazne adresy dla dłuższych adresów wpisów/stron

Zaczynajmy!

Kilka słów teorii

W momencie dodawania nowego wpisu lub strony zazwyczaj dodajesz na początku tytuł, a dopiero potem treść. Zwróć uwagę przy kolejnym wpisie, że po dodaniu tytułu i przejściu do pola z treścią pod oknem tytułu pojawia się „Bezpośredni odnośnik” czyli adres URL wygenerowany na podstawie podanego przez nas tytułu:

W sytuacji, gdyby okazało się, że o tytule zapomnimy, wtedy zamiast ładnego adresu pojawia nam się ścieżka składająca się z cyfr, gdzie najprawdopodobniej pierwsza z cyfr przed myślnikiem będzie numerem ID nowo założonego wpisu/strony:

Ale bez obaw. Gdyby zdarzyło się nam, że nasz adres będzie trudny do zapamiętania, wtedy wystarczy kliknąć na edycję bezpośredniego odnośnika, aby jego nazwa była bardziej przyjazna dla odwiedzających.

Zmiana końcówki odnośnika na bardziej przyjazną jest banalnie prosta. Zobacz poniżej jak możesz to zrobić w najszybszy sposób oraz na co zwracać uwagę, w razie gdyby do adresu bezpośredniego odnośnika zostały wpisane znaki niedozwolone.

Metoda polegająca na skopiowaniu tytułu i wklejeniu go do bezpośredniego odnośnika jest banalnie prosta, ale wymaga mimo wszystko zweryfikowania przetworzonego linka. Warto wiedzieć, że niektóre znaki w ścieżce URL są domyślnie czyszczone przez WP. I tak np. jeśli chcemy skopiować tytuł „Proste jak 2+2=4” wtedy w bezpośrednim odnośniku będzie widniała nazwa „proste-jak-224” i wtedy dobrą praktyką jest poprawa tego adresu wpisując słownie „plus” i „równa się”.

Podobnie jeśli w tytule mamy znak „&”. Tytuł: „Kochają się jak Tom & Jerry” po przetworzeniu będzie miał formę „kochaja-sie-jak-tom-jerry”, a poprawa go na „kochaja-sie-jak-tom-i-jerry” doda adresowi Twojego wpisu większej precyzji, choć ta zmiana nie jest wcale konieczna. Tym bardziej, że można zaobserwować pewien trend polegający na usuwaniu spójników i przyimków aby pozostawić w adresie URL słowa, które mają większą wartość i wpływają na pozycjonowanie witryny.

Oczywiście z precyzją nie ma też co przesadzać. Jeśli Twój adres URL ma 50-60 znaków, wtedy nie ma co się przejmować. Gorzej jeśli ma 100+ i przestaje być użyteczny. Krótsze adresy łatwiej kopiować, dzielić się nimi w social media, szczególnie w serwisach gdzie każdy znak ma znaczenie. Z drugiej jednak strony warto zadbać w adresach o nasycenie słowami kluczowymi (w naturalny sposób!), ponieważ ma to wpływ na pozycję strony w Google. Dobrze jest znaleźć równowagę pomiędzy krótkim adresem, który łatwo przekazać dalej i adresem przygotowywanym pod SEO.

Odnośniki -2

Niekiedy dodając nową stronę może się zdarzyć, że w adresie bezpośredniego odnośnika przy publikacji pojawi się pod koniec myślnik i cyfra 2 lub 3. Mimo edycji z zastosowaniem powyższej techniki nie da się cyfry z końca usunąć. Za chwilę podpowiem Ci co zrobić, aby się jej pozbyć i wyjaśnię, dlaczego jest dodawana.

== CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ ==

Dostęp do Treści Premium!

Zapłać 20 PLN i skorzystaj z tego oraz innych artykułów Premium przez cały rok . To mniej niż 30 gr. za artykuł!

Odblokuj
Sprawdź
Zapoznałem się z regulaminem.

UDOSTĘPNIJ