Jak dodać podkreślenie w edytorze WordPressa?

  • Poziom trudności:

Od kilku ładnych lat odchodzi się od używania podkreślenia na stronach internetowych. Znacznie częściej używanymi stylami są pogrubienie i kursywa. O zjawisku świadczy choćby fakt, że osoby odpowiedzialne za kształt edytora wizualnego w WP postanowili ukryć przycisk podkreślenia. Nie znaczy to, że nie można z niego w łatwy sposób skorzystać, ale jest kilka powodów dla których warto rozważyć użycie innego wyróżnika w tekście. O tym i kilku innych ciekawostkach dowiesz się czytając dalej ten tekst.

Najprostszym sposobem na skorzystanie z podkreślenia jest zaznaczenie słowa i wybranie skrótu klawiszowego Ctrl + U.

Jak widzicie na powyższej instrukcji do kodu strony dodają się znaczniki <span style=”text-decoration: underline;”> przed rozpoczęciem podkreślonego słowa i </span> po jego zakończeniu.

Czemu nie warto korzystać z podkreślenia?

Kiedy internet dopiero raczkował podkreślenie było domyślnym stylem dla linków. Jeśli wśród pisanych na czarno akapitów umieszczonych na białym tle widziałeś niebieski podkreślony tekst to na 100% był to link. Podkreślenie więc było zarezerwowane tylko dla linków.

Podążając za nowymi trendami budowania stron internetowych można zauważyć, że coraz częściej linki nie są podkreślone. Niekiedy linki wyróżniają się innym kolorem, a czasami także pogrubieniem. Mimo to  styl podkreślony wydaje się dla linków zarezerwowany i czasami jest wykorzystany np. jako efekt dodatkowy po najechaniu myszką na odnośnik.

Dodawanie podkreśleń do elementów, które linkami nie są w dalszym ciągu wzbudza na stronie internetowej pewne zamieszanie. Warto zastanowić się czy nie da się w inny sposób wyróżnić tekstu.

Co zrobić jeśli chcę mieć podkreślone linki?

Postanowiłeś, że wszystkie linki w treści Twojej strony internetowe będą podkreślone? Świetnie. Tylko pamiętaj, żeby nie podkreślać ich przy pomocy edytora wizualnego. Dlaczego? Z kilku prostych powodów:

  • podkreślanie każdego może spowodować, że szybko będziesz miał dość i rzucisz edycję bloga w cholerę
  • jeśli za pół roku stwierdzisz, że jednak podkreślenia nie chcesz, będziesz musiał edytować na nowo wszystkie linki – o ile wtedy miałeś do tego cierpliwość, to zapewniam Cię że teraz ją z pewnością stracisz
  • jest prostszy sposób na podkreślenie wszystkich linków w tekście

Jeśli chcesz nadać styl tylko dla linków w kolumnie z treścią, na początku musisz znaleźć nazwę tej kolumny, a następnie w Wygląd -> Edytor -> style.css dopisać kilka linijek:

#content a {
   text-decoration: underline;
}

lub

.post-content a {
   text-decoration: underline;
}

Oczywiście w tej sytuacji założyłem, że kolumna z treścią to selektor <div> który zawiera id=content. Jeśli nie znasz się na CSSie i nie potrafisz badać kodu swojej strony, wtedy możesz spróbować wkleić kod:

a {
   text-decoration: underline;
}

tylko, że wtedy każdy link dostępny na stronie może zostać podkreślony, a to nie wszędzie będzie wyglądać dobrze. Przed Tobą odrobina pracy, aby ustawić style w taki sposób aby wszystko dobrze wyglądało. Całe szczęście robisz to tylko raz, a później każdy kolejny tekst z odnośnikiem będzie dziedziczył ustawienia, które w pliku CSS zadeklarujesz.

UDOSTĘPNIJ
WordPress dla początkujących